Зміни в тілі підлітка і як допомогти йому їх прийняти
Підлітковий вік — це складний і дуже важливий період в житті людини. Іноді він проходить нелегко, в бурхливих емоціях та переживаннях. В цей час батькам важливо запастися терпінням і допомогти своїй дитині пройти його якомога легше. Тіло, яке швидко міняється, стає для підлітка одним з найскладніших питань цього періоду, тому важливо пояснювати які саме зміни чекають на дитину і допомогти їй їх прийняти
Так, знаємо, ваша дитина дуже швидко росте! Нестримно і часто дуже несподівано міняється, і повірте, не стільки для вас, скільки для самої себе. Разом зі зростаючим тілом міняється гормональний фон, а ще настрій, уподобання, смаки, інтереси, голос, уявлення про себе. Як усе це пережити та залишитися при цьому в гарних стосунках з дитиною? Спробуємо розібратися в цьому з дитячим і сімейним психологом, гештальт-терапевтом Оленою Здрілько
ЗАЛИШАЙТЕСЯ ЛЮБЛЯЧИМИ БАТЬКАМИ
І як і раніше, постійно говорить з дитиною! Спокійно, з любов’ю і розумінням. Обговорюйте що з ним відбувається, спочатку віддалено, можливо на прикладах, не пов’язаних з ним безпосередньо. Так, це непрості теми та можливо вам обом буде незручно, але у будь-якому разі усі ці розмови не пройдуть даремно. Дитина оцінить це, тому що для неї її дорослий головна опора і це дуже важливо, коли з ним діляться своїми думками й переживаннями.
ВІДПОВІДАЙТЕ НА ПИТАННЯ ДИТИНИ
Не знаєте, як відповісти? Є два варіанти:
• попросити деякий час на те, щоб розібратися і знайти відповіді (вивчити літературу, статті)
• знайти фахівця, який зробить це за вас (лікар гінеколог, уролог або ендокринолог, психолог).
Пам’ятайте, для дитини це все може здаватися чимось жахливим і лякаючим, вона задається масою питань і якщо задає їх вам – радійте та не лишайте їх без відповідей.
ДАЙТЕ ДИТИНІ РОЗУМІННЯ, ЩО ВАГА НЕ ВАЖЛИВА
Розповідайте про те, що будь-які зміни в ньому та його тілі — це НОРМАЛЬНО! І ні цифри на вагах, ні розмір одягу не мають абсолютно ніякого значення. Розповідайте про відомих людей, які через страх погладшати або неприйняття себе роками борються з харчовими розладами, мають психологічні проблеми у зв’язку з цим і навіть втрачають кар’єру через це. Вага не впливає ні на успіх людини, ні на її позицію в сучасному суспільстві, яке стає все більш і більш толерантним до усього нестандартного. І що значимішими є його особисті якості як людини, його таланти та здібності, які треба розвивати й удосконалювати.
ДАВАЙТЕ АДЕКВАТНУ ОЦІНКУ, АЛЕ НЕ КРИТИКУЙТЕ
Пубертатний період народжує багато комплексів і незадоволення своїм тілом. Навіть у дітей з хорошою самооцінкою може виникати невпевненість в собі й невдоволення власним тілом. Будьте зі своїми дітьми чесними, проте не забувайте, що в цьому віці вони дуже чутливі, їх легко скривдити й засіяти непотрібні сумніви. Ваше відношення або думка стосовно їх зовнішності не повинні ґрунтуватися на чомусь окрім повного прийняття і безумовної любові, тільки так ви зможете створити хороший фундамент для їх фізичного та емоційного здоров’я.
НЕ ПЕРЕДАВАЙТЕ ДИТИНІ СВОЇ СТРАХИ І ПЕРЕЖИВАННЯ
Будьте уважні до того, як ви озвучуєте свої стосунки до власної зовнішності й тому як виглядають інші люди, які висловлюєте думці в розмовах з іншими стосовно їжі, дієт, одягу. Спостерігаючи за вами та вашою позицією дитина формує свої цінності та можливо згодом ви будете невдоволені його відношенням до чогось, але щиро дивуватиметеся з того, звідки це у неї. Зверніть на це увагу і скоректуйте по можливості те, що ви транслюєте знаходячись поряд з дитиною.
ВВЕДІТЬ В ЖИТТЯ ДИТИНИ АКТИВНИЙ РУХ
В період пубертату дитина може нестримно збільшуватися в розмірах за короткий період часу, і прекрасно, якщо у нього є якась фізична активність у цей момент – спортивні секції, футбол, довгі піші прогулянки або їзда на велосипеді. Щось, що дозволить йому активно проводити час, витрачати багато енергії і калорій. Але не варто повністю займати вільний час дитини, в підлітковому періоді відпочинок для мозку і тіла також дуже важливий.
ПРОСТО БУДЬТЕ ПОРУЧ
Іноді посидіти з підлітком мовчки, обійняти, запропонувати, але не нав’язувати допомогу –дуже необхідно. Тільки вам самому відомо, наскільки його переживання сильні і коли треба дійсно починати хвилюватися. Ваше головне завдання – бути контейнером для своєї дитини, яка в цей період може бути вкрай емоційною, і якщо поряд з ним той, що може це гідно витримати і протягнути руку допомоги, повірте, він оцінить це і це буде найкраща допомога в тому, щоб зрости здоровим, впевненим в собі та щасливим дорослим, який вміє контролювати свої звички та поважає своє тіло.
Пам’ятайте, підлітковий період пройде обов’язково! Усі зміни, що відбуваються з дітьми – тимчасові й до того ж абсолютно нормальні. Ростуть груди, округляється животик, збільшуються стегна, з’являється більше волосся на тілі, збільшується вага, проявляється асиметрія в грудях, відбуваються перші полюції, перші місячні… це відбувається неминуче з усіма і це дуже важливий період дорослішання будь-якої людини, розвитку нового погляду на себе, на свою привабливість і сексуальність. Ми усі різні й це НОРМАЛЬНО.