Путівник вагітності

З того моменту, як ви отримаєте новину про те, що ви вагітні, ви, ймовірно, будете переповнені емоціями – і, швидше за все, потоком питань. Перший триместр вагітності наповнений безліччю змін для вас і вашого малюка, але багато з них будуть непомітні для зовнішнього світу. Читайте далі, щоб дізнатися, що відбувається з вашим тілом і як залишатися здоровим.

Зміни, які відбуваються з вами та вашою дитиною, поділяються на 3 широкі категорії ранньої, середньої та пізньої вагітності, які називаються першим, другим і третім триместром.

set of illustrations on pregnancy reproductive health pregnancy test ultrasound scan screening vector Converted

Що таке перший триместр?

Доношена вагітність триває близько 9 місяців, і більшість людей (включаючи ваших лікарів і акушерок) розбивають її на 3 «триместри». Хоча ви вагітні з моменту зачаття — коли чоловіча сперма запліднює вашу яйцеклітину (яйцеклітину) — перший триместр вагітності відраховується від першого дня останньої менструації до 12-го тижня. Це пов’язано з тим, що більшість жінок, які зачали природним шляхом, не знають дати зачаття.

Що відбувається з вашим тілом?

Для деяких жінок перший триместр характеризується нудотою, часто її називають «ранковим нездужанням», хоча вона може виникнути в будь-який час доби. Але пам’ятайте, що кожна вагітність відрізняється — деякі жінки відчувають тягу до їжі, інші відчувають відразу до їжі, а деякі мають апетит, який взагалі не змінюється.

Інші зміни в першому триместрі включають зміни у ваших грудях, оскільки вони стають чутливими, великими та важкими, тоді як ваша матка буде рости й тиснути на сечовий міхур так, що вам потрібно буде частіше мочитися.

pregnant problem 01

Ваші емоції

Протягом першого триместру ви можете випробувати цілий ряд емоцій. Гормональні зміни можуть зробити вас примхливими або дратівливими, а втома часто виникає в перші місяці. Ці почуття нормальні, тому обговоріть свої почуття з партнером або близьким другом. Якщо ви відчуваєте себе перевантаженим або тривожним, поговоріть зі своїм лікарем або акушеркою.

Що відбувається з дитиною?

Протягом першого триместру ваша дитина перетворюється з заплідненої яйцеклітини в плід довжиною близько 6 см на 12 тижні. До кінця першого триместру серце вашої дитини починає битися і розвиваються мозок, шлунок і кишечник. Є невеликі шишки, відомі як «бутони», де починають рости руки і ноги.

1 week 01
Перший тиждень
1 trimestr 01
Від 2 до 12 тижня

Чого можна очікувати від лікаря та акушерки?

Залежно від того, де ви будете народжувати, ваші передпологові медичні огляди (під час вагітності) можуть проводитися з вашим лікарем, акушеркою або акушером. Під час першого пренатального огляду ви, ймовірно, підтвердите свою вагітність за допомогою аналізу сечі або крові. Вони більш надійні, ніж домашні тести на вагітність. Пренатальні фізичні обстеження в першому триместрі зазвичай проводяться кожні 4-6 тижнів, але це може змінюватися залежно від вашого здоров’я та розвитку вашої дитини.

Багатьом жінкам пропонують пройти УЗД приблизно на 12 тижні – на цьому скануванні можна почути серцебиття малюка. Це ультразвукове дослідження також покаже, якщо у вас багатоплідна вагітність (наприклад, близнюки), і може допомогти оцінити розмір дитини та термін пологів, а також перевірити наявність певних захворювань.

Інші перевірки здоров’я протягом першого триместру включають:

• Аналізи сечі для виявлення інфекцій сечовивідних шляхів, поширеного, але керованого стану, який, якщо його не лікувати, може спровокувати передчасні пологи.
• Аналізи крові для перевірки групи крові (особливо резус-статусу), рівня заліза, цукру в крові (при гестаційному діабеті), імунитету краснухи (німецький кір) та інших інфекцій, таких як ВІЛ, гепатит В і сифіліс.
• Загальні перевірки здоров’я та благополуччя матері, включаючи обговорення проблем, які можуть виникнути у вас щодо вагітності або загального стану здоров’я, а також огляд ліків (включаючи природні або альтернативні ліки) для перевірки безпеки під час вагітності.

Як залишатися здоровим?

Бути здоровим подвійно важливо під час вагітності. Якщо ви курите, зараз саме час кинути палити – зверніться за допомогою до лікаря.

Найбезпечніше не вживати алкоголь під час вагітності, оскільки навіть незначне вживання алкоголю, особливо в першому триместрі вагітності, може мати довгострокові негативні наслідки для вашої дитини.

Намагайтеся їсти різноманітні поживні продукти під час вагітності, оскільки це допоможе задовольнити потреби вашої дитини в харчуванні, а також ваші власні. Хоча кількість їжі, яку потрібно з’їсти протягом першого триместру, не буде сильно збільшуватися, вам знадобиться більше деяких поживних речовин. Більшість жінок також потребуватимуть фолієвої кислоти та йодних добавок, оскільки їх важко отримати в достатній кількості лише з їжі.

Важливо підтримувати регулярну фізичну активність під час вагітності через багато переваг як для вас, так і для вашої дитини. Якщо ви відчуваєте будь-який дискомфорт або ускладнення, поговоріть зі своїм лікарем або акушеркою.

На що звернути увагу в першому триместрі?

• Записуйтесь на прийоми до пологів протягом усього триместру – це важливо для відстеження вашого здоров’я та росту вашої дитини.
Отримуйте підтримку – попросіть свого партнера, друга або члена сім’ї пройти з вами фізичний огляд.
Ви були вакциновані? Імунізація важлива, і кілька вакцин для вагітних фінансуються через Національну програму імунізації. Поговоріть зі своїм лікарем щодо рекомендацій.
• Ваш лікар або акушерка може допомогти вам отримати доступ до цілого ряду послуг підтримки, які надаються не тільки за медичними показаннями — наприклад, якщо ви відчуваєте ризик насильства або відчуваєте себе вразливою під час вагітності.