Інтимні розмови з дитиною Коли і як?
Про те, як говорити з дітьми про секс і чому важливо дати їм правильне уявлення про безпеку якомога раніше, ми обговорили з дитячим та сімейним психологом, гештальт-терапевтом Оленою Здрілько.
З чого почати...
Тема сексу одна з найтабуйованіших у нашому суспільстві, підіймати яку для багатьох складно і часом соромно. Дорослі люди які вже живуть статевим життям часом не можуть говорити про секс один з одним, називати інтимні органи своїми іменами та відстоювати межі у сексуальних стосунках. Діти навпаки не бачать у цих темах нічого ганебного, тому тільки від дорослих залежить, чи сприйматиме далі дитина ці теми вільно чи у неї сформуються комплекси.
Вже у віці 3−4 років у дітей з’являються перші питання про своє тіло. Саме тоді треба починати давати чесні та прямі відповіді на ці запитання та навчити дитину анатомічним назвам її статевих органів, адже від того, наскільки вона буде обізнана в цьому, залежить її майбутня безпека та прийняття свого тіла. Знайдіть в інтернеті «правило трусиків» і також проговоріть його з дитиною. Починати розмови на ці теми ніколи не пізно, ні у 7, ні у 15 років. І хоча може здатися, що сучасні діти багато знають — це не так, у гігабайтах інформації легко заблукати та скласти помилкове враження багато про що, особливо про те, в чому поки що немає досвіду.
Безумовно, кожен з батьків має право самостійно вирішувати, коли заводити такі розмови зі своєю дитиною. Головне, розпочати. Ось кілька пунктів, які стануть у нагоді при підготовці до таких розмов, і не важливо скільки років зараз вашій дитині.
Будьте чесними завжди
Діти відчувають обман. Не вигадуйте неіснуючих фактів, для них ви той підтримуючий дорослий, чиї знання, поради та досвід вірні і яким можна довіряти. Говорячи про секс, не забудьте сказати, що це не тільки зобов’язання та безпека, а ще й задоволення.
Не бійтеся незручних питань
Поводьтеся природньо, діти добре зчитують емоції. Якщо вам ніяково чи соромно, це нормально і про це можна сказати дитині. Також нормально не знати відповіді на якісь питання, важливо залишатися чесним у своїй незручності, соромитися, але при цьому залишатися в контакті з дитиною. Намагайтеся не демонструвати зневагу до якихось окремих питань або навпаки особливу пристрасть. Залишайтеся неупередженими, нехай у дитини складеться власна думка.
Дайте впевненість, що підтримаєте незважаючи ні на що
Дитині важливо, щоб батьки були присутні у його житті та в потрібний момент стали його опорою, їй важливо мати впевненість у тому, що навіть якщо вона наробить помилок, батьки її любитимуть, підтримуватимуть і не відвернуться. Звичайно, при цьому дитина повинна розуміти межі своєї відповідальності і можливі наслідки своїх вчинків.
Подавайте власний приклад
Діти спостерігають за батьками, таким чином вони ніби шукають підказки для своєї поведінки. Якщо ви хочете, можете поділитися своїм досвідом та переживаннями, але старайтеся робити це без залякувань та власних страхів та установок. Якщо ви в чомусь помилилися або були неправі, ви також можете сказати про це дитині.
Розкажіть про контрацепцію раніше, ніж вона знадобиться підлітку
Немає особливого віку дитини, коли про це час говорити. Але ця розмова потребує особливої уваги. Розкажіть сину чи доньці про існування різних видів контрацепції, про техніки правильного використання, зберігання та утилізації презервативів. Про важливість безпечного сексу, про те, що сучасні ультратонкі презервативи та їх наявність не впливає на відчуття і що це основний спосіб для захисту від ЗПСШ та небажаної вагітності.
Переконайтеся, що в дитини є ще підтримуючий дорослий
Будь-яка розмова на теми сексу, сексуальності, кордонів не повинна стати вашим монологом, інакше дитина може просто закритися. Підтримуйте діалог. Також буде добре, якщо у її найближчому оточенні буде один або більше таких дорослих, яким вона довіряє та прислухається до їхньої думки. Це може бути дорослий родич, вчитель, лікар, але тільки той, кого ви особисто знаєте та абсолютно довіряєте.
Навчіть дитину особистим кордонам і вмінню говорити: «Ні»
Говорити про це потрібно і з хлопчиками і з дівчатками у будь-якому віці. Що він чи вона може відмовити партнерові, якщо не готовий, неприємно чи не хочеться. І що це — нормально! В гарних відносинах люди поважають бажання один одного.
Діти не повинні залишатися віч-на-віч зі своїми питаннями, а вони у них є завжди! Не плануйте спеціально грандіозних розмов на інтимні теми, хай усе буде невимушено. Ідіть маленькими кроками до ваших довірчих стосунків, запитуйте частіше думку дитини на ті чи інші теми, цікавтеся її життям справді щиро, дивіться разом фільми та обговорюйте їх, поважайте межі дитини та будьте з нею завжди чесні.
Ми не можемо захистити своїх дітей на 100% від помилок та отримання власного досвіду, але ми можемо зробити все, щоб їм було легше приймати себе, довіряти миру і нам. У вас обов’язково все вийде!
З турботою та любов’ю в серці, ваш «Лівобережний» 💕