Онлайн-насильство: як запобігти?
Онлайн-насильство — «кібербулінг» — знущання, приниження, агресивні напади, які здійснюються за допомогою різних гаджетів з використанням інтернету та мобільного зв’язку (через електронну пошту, в чатах, соціальних мережах, на web-сайтах). Онлайн-насильство існує в багатьох формах — від сексуального домагання в інтернеті, переслідування, знущань (онлайн-тролінгу) до злому й крадіжки особистих даних.
Сексуальне онлайн-насильство щодо неповнолітніх дівчат викликає дедалі сильніше занепокоєння. Все більше людей отримують доступ до глобальної мережі та соціальних медіа через масове користування смартфонами та іншим цифровими приладами — це, своєю чергою, призводить до того, що чимраз більше молодих людей наражатимуться на небезпеку зазнати насильства в інтернеті.
Чотири основні типи сексуального онлайн-насильства щодо дівчат
- Поширення світлин чи відео сексуального характеру без згоди. Інтимні світлини чи відео робляться або поширюються без згоди дівчини.
- Експлуатація, примус і погрози — дівчину, яка отримує погрози сексуального змісту, примушують брати участь у сексуальній поведінці (онлайн) або шантажують сексуальними зображеннями. В українських джерелах вживають поняття «онлайн-грумінг» — це пропозиція і заохочення дівчат (частіше дорослим/групою дорослих) надсилати особисті світлини відвертого характеру, заклик до спілкування на тему сексу.
- Цькування сексуального характеру (сексуальний булінг) — дівчина постійно зазнає нападок, принизливого цькування, пліток сексуального змісту, що стимулюють сексуальні домагання онлайн й знущання сексуального характеру.
- Небажана сексуалізація, коли дівчина отримує небажані коментарі сексуального змісту до своїх фото чи відео, проти волі заохочується до розмов про сексуальне життя, отримує еротичні чи порнографічні зображення.
Вплив сексуального онлайн-насильства на життя дівчат-підлітків
Постраждалі від сексуального онлайн-насильства дівчата (чи хлопці) часто зазнають публічного приниження, знущань, ганьблення, звинувачень і стигматизації. Це може мати негативні наслідки як у короткостроковій, так і в довгостроковій перспективах і призвести до:
- заниженої самооцінки
- психосоматичних порушень (болю у животі, головного болю)
- переживання страху, тривоги, відчаю, безвиході
- відчуття провини та сорому
- неврівноваженої, агресивної поведінки
- вживання алкоголю, наркотиків
- ранніх сексуальних експериментів
- проблем з психічним здоров’ям,
- пригніченого/депресивного стану
- втрати довіри до оточення, зокрема до батьків
- погіршення успішності в навчанні,
- зниження соціальної активності
- заподіяння собі шкоди або самогубства
Вірусний характер розповсюдження посилює наслідки онлайн-насильства. Те, що колись було приватною справою, тепер може миттєво поширюватися серед мільйонів інших людей через інтернет. Тому вкрай важливо підвищити обізнаність підлітків про те, як поводитись в інтернеті безпечно та відповідально; як формувати та підтримувати здорові стосунки в інтернеті; та як забезпечити гендерну рівність в інтернеті.
Навчальні матеріали та інструментарій із запобігання онлайн насильству щодо дівчат-підлітків
Міжнародна громадська організація «Соціальні ініціативи з охорони праці та здоров’я» (LHSI) запропонувала спеціалістам, які працюють із дітьми, пакет інструментів із запобігання насильству в Інтернеті щодо дівчат-підлітків — Збірник (Toolkit) з профілактики сексуального онлайн насильства щодо дівчат-підлітків. Це збірка ресурсів, розроблених, створених або адаптованих і протестованих у рамках кількох європейських проєктів за участю семи країн ЄС. Toolkit (Збірник) містить такі компоненти:
1. Посібник «Навчання протидії сексуальному насильству в Інтернеті щодо дівчат-підлітків: Посібник для спеціалістів, які працюють з дітьми»
Частина 1 посібника під назвою «Сексуальне насильство в Інтернеті: наслідки та заходи протидії» присвячена питанню сексуального насильства в Інтернеті щодо дівчат і містить інструкції щодо використання онлайн-інструменту CYBERSAFE, а також практичні рекомендації щодо проведення тренінгів.
Частина 2 «Плани тренінгів» містить чотири плани тренінгів, кожен з яких зосереджений на одному з чотирьох основних типів сексуального насильства в Інтернеті щодо дівчат.
Посібник також містить додатки з навчальними вправами для офлайн тренінгу, та інформацію про те, куди можна подавати скарги в Україні, та рекомендовані джерела.
2. Адаптація українською онлайн-інструменту CYBERSAFE (4 модулі), над яким працювали міжнародні та національні експерти. CYBERSAFE — це ігровий онлайн-інструмент для профілактики онлайн-насильства щодо жінок та дівчат серед молоді (13-16 років), який може використовуватись як у класі, так і в дитячих таборах тощо. Відтепер він доступний українською мовою фасилітаторам, які працюють із підлітками. CYBERSAFE сприяє здоровим стосункам та гендерній рівності в Інтернеті.
3. Два короткі навчальні анімаційні відео для дівчаток і хлопців, вже доступні на платформі YouTube:
— «Наслідки поширення оголеного селфі дівчинки без її згоди» ТУТ
— «Що робити, якщо ваші оголені селфі потрапили в Інтернет» ТУТ
4. Буклет «Поради для батьків та опікунів щодо протидії сексуальному насильству в Інтернеті». Цей буклет містить вказівки щодо запобігання сексуальному насильству в Інтернеті та спеціально призначений для батьків та опікунів.
Куди можна поскаржитись в Україні?
- Національна поліція 102 або єдиний номер екстреної допомоги 112
- Департамент кіберполіції Національної поліції — сервісна служба 0 800 50 51 70 Всі заяви подаються онлайн через анкету на сайті
- Урядова консультаційна лінія з питань безпеки дітей в Інтернеті 1545*3 (1545, далі обрати 3)
- Керівництво навчального закладу або організації, яка займається дітьми. Закон зобов’язує керівництво захистити дитину від булінгу в школі
- Безоплатна правова допомога 0 800 213 103 (цілодобово і безкоштовно в межах України)
- Безоплатна правова допомога | (legalaid.gov.ua)
- Уповноважений Верховної Ради України з прав людини
e-mail: hotline@ombudsman.gov.ua
www.facebook.com/office.ombudsman.ua
8 800 501 720 | 044 253 75 89 - Служба освітнього омбудсмена (юридична та психологічна підтримка). Подати звернення щодо порушених прав можна на вебсайті
- Освітній омбудсмен України – офіційний вебсайт (eo.gov.ua)
- Національна дитяча «гаряча» лінія. Безкоштовний номер 0-800-500-225 або короткий номер 116 111. (Лінія є анонімною та конфіденційною, працює в будні з 12.00 до 16.00)
Спостерігайте за психологічним станом дитини. Цікавтесь самопочуттям дитини (як фізичним, так і психологічним). Запитуйте, чим можете допомогти дитині. Налагоджуйте довірливі стосунки!
З турботою в серці, ваш «Лівобережний» ❤️