17 листопада – День дій проти раку шийки матки
Це захворювання можна попередити, але для цього потрібні спільні зусилля. Дій проти раку щоденно — дізнавайся більше, поширюй інформацію, піклуйся про себе і своїх близьких. Заплануй візит до гінеколога – будь супергероїнею свого здоров’я і пам’ятай: профілактика та систематичні дії проти раку – це найкращий подарунок собі!
НА СЬОГОДНІ
Рак шийки матки є четвертим за поширеністю раком у жінок у всьому світі. У глобальному масштабі РШМ на сьогодні зафіксовано приблизно у 1 млрд людей та 310 тис. щорічно помирають внаслідок цього захворювання.
ФАКТОРИ РИЗИКУ, НА ЯКІ ВИ МОЖЕТЕ ВПЛИНУТИ
Зараження вірусом папіломи людини (ВПЛ), є одним із найважливіших факторів ризику РШМ. Вірус стає причиною розвитку раку в більшості випадків.
ВПЛ — це група з понад 200 споріднених вірусів. Кожен тип ВПЛ має номер. Наприклад, ВПЛ 6, ВПЛ 11, ВПЛ 16 і ВПЛ 18 — це лише 4 типи ВПЛ, які можуть бути у людини. Якщо у людини позитивний тест на ВПЛ, важливо знати тип ВПЛ. Це допомагає лікарям вирішити, яке подальше обстеження необхідно.
ВПЛ називають папіломавірусами, тому що деякі типи ВПЛ викликають папіломи. Папіломи — це бородавки, а не рак. Але відомо, що деякі типи ВПЛ спричиняють рак, зокрема рак шийки матки.
ВПЛ є дуже поширеною інфекцією, яка може передаватися під час контакту «шкіра до шкіри» з інфікованими частинами тіла, а не лише під час сексу. Більшість людей не знають, що вони хворі на ВПЛ і можуть поширювати вірус.
Вакцинація проти ВПЛ захищає від типів ВПЛ, які викликають 90% випадків раку шийки матки, а також інших видів раку, включаючи рак піхви, вульви, статевого члена, порожнини рота та горла. Дослідження майже 3,5 мільйони людей підтвердило, що імунізація проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) знижує ймовірність розвитку раку, викликаного ВПЛ. Це включає рак голови та шиї у чоловіків і хлопчиків і рак шийки матки у жінок і дівчаток.
Рекомендується всім дітям отримати щеплення проти ВПЛ у віці від 9 до 12 років, коли вакцина діє найкраще. Але діти та молоді люди все ще можуть отримати вакцину до 26 років.
Вакцинація в рекомендованому віці допоможе запобігти більшій кількості ракових захворювань, ніж вакцинація в старшому віці. Якщо вам від 27 до 45 років, поговоріть зі своїм лікарем, щоб дізнатися, чи може вакцинація проти ВПЛ принести вам користь.
Пройди перевірку!
Проведення регулярних скринінгових тестів може допомогти виявити зміни в шийці матки, які можна вилікувати, перш ніж вони стануть раком. Тестами для скринінгу раку шийки матки є тест на ВПЛ і Пап-тест. Тести на ВПЛ виявляють типи ВПЛ, які можуть викликати передракові захворювання та рак шийки матки. Тест Папаніколау досліджує клітини, взяті з шийки матки, щоб виявити зміни, які можуть бути раковими або передраковими. Регулярне обстеження може допомогти виявити рак шийки матки на ранній стадії, коли він невеликий, не поширився та його легше лікувати.
Тестування на рак шийки матки слід починати з 25 років. Люди молодше 25 років не повинні проходити тестування.
Люди у віці від 25 до 65 років повинні проходити первинний тест на ВПЛ кожні 5 років. Первинний тест на ВПЛ – це тест на ВПЛ, який проводиться окремо для скринінгу. Якщо ви не можете пройти первинний тест на ВПЛ, робіть дотест (тест на ВПЛ з Пап-тестом) кожні 5 років або лише ПАП-тест кожні 3 роки. Найголовніше, про що слід пам’ятати, — це регулярно проходити обстеження, незалежно від того, яке обстеження ви виберете.
Людям старше 65 років, які протягом останніх 10 років проходили регулярне обстеження на рак шийки матки з нормальними результатами, не слід проходити обстеження на рак шийки матки. Коли тестування зупинено, його не слід починати знову. Якщо у вас в анамнезі є серйозний передрак шийки матки, ви повинні продовжувати проходити тестування протягом принаймні 25 років після встановлення діагнозу, навіть якщо це означає, що тестування досягає віку 65 років.
Люди, які перенесли повну гістеректомію (видалення матки та шийки матки), повинні припинити тестування, якщо операція не була зроблена для лікування раку шийки матки або серйозного передраку.
Люди, які були щеплені проти ВПЛ, повинні дотримуватися рекомендацій щодо скринінгу для своєї вікової групи.
ІНШІ ФАКТОРИ
- Куріння. Люди, які курять або є пасивними курцями, піддаються впливу багатьох токсичних хімічних речовин, що можуть спричинити рак. Ці речовини всмоктуються через легені й розносяться кров’ю по всьому організму. Куріння робить імунну систему слабшою в боротьбі з ВПЛ.
- Інфекції, що передаються статевим шляхом. Наявність інфекцій, таких як хламідіоз, гонорея, сифіліс, ВІЛ, підвищують ризик зараження ВПЛ.
- Ослаблена імунна система.
- Недостатнє споживання овочів та фруктів у раціоні та низька фізична активність.
- Наявність захворювання на РШМ у сім’ї.
- Прийом оральних контрацептивів протягом тривалого часу жінками, що інфіковані ВПЛ. Проконсультуйтеся з лікарем щодо безпечного способу контрацепції.
ВЖЕ ЗАРАЗ МОЖНА ЗРОБИТИ 5 ПРОСТИХ КРОКІВ
- Запланувати візит до гінеколога та пройти профілактичний скринінг
- Привести на прийом свою доньку, сестру, маму, тітоньку, бабусю, подругу, куму
- Поділитися інформацією зі своєю родиною, подругами, колегами
- Передивитись свій план життя та додати в нього фізичну активність, більше позитивних подій, улюблених справ
- Додати у свій раціон продукти, що багаті на антиоксиданти та корисні елементи і вітаміни