Ведення вагітності та пологів
Згідно з медичними пакетами НСЗУ та за найкращими світовими практиками та стандартами доказової медицини
Вагітність ― зворушливий, ніжний період для вас, коли життя міняється і з’являється велика відповідальність ― тепер від уважного ставлення до себе, до свого фізичного та психологічного стану залежить не тільки ваше здоров’я, а й вашого майбутнього малюка. Це не тільки правильне харчування та фізична активність, це також необхідність своєчасно стати на облік до Центру Здоров’я Жінки та протягом вагітності вчасно здавати аналізи, робити скринінги та проходити всі необхідні обстеження. Дуже важливо, щоб уся ваша родина також несла свою відповідальність — за ваш психологічний стан та надавала підтримку і словом, і ділом.
Основною цінністю нашого пологового будинку є Родина — всі ті люди, що мають свій вплив на майбутню матусю та на її рішення. Ми активно залучаємо сім’ю під час ведення вагітності та пологів — прийняття спільних рішень на консиліумах, партнерські пологи та можливість бути разом із дитиною та сім’єю весь післяпологовий період до самої виписки.
Згідно з медичними пакетами НСЗУ ведення вагітності та пологів у нашому пологовому будинку ― безоплатне!
Правильне та своєчасне медичне спостереження на обліку, консультації суміжних фахівців, ультразвукове дослідження плоду (УЗД), проведення неінвазивної пренатальної діагностики, визначення факторів ризику прееклампсії та проведення комплексу профілактичних заходів, лабораторні обстеження необхідні для того, щоб ви могли постійно контролювати свій стан та розвиток дитини. Виявлення проблем на ранніх термінах дає лікарям змогу скорегувати ситуацію, щоб потім у вас народився здоровий малюк.
Коли ставати на облік?
Як тільки ви побачили дві смужечки на тесті — вже можна записуватися на прийом до лікаря.
Як правильно підготуватися до візиту, що важливо знати і які питання необхідно задавати лікарю?
- Підготувати ваш менструальний календар: перший день останньої менструації, регулярність та тривалість циклу та скільки днів затримки
- До огляду не потрібна спеціальна підготовка, лише звичайна щоденна гігієна — без спринцювання та використання кремів. Не натщесерце і без наповнення сечового міхура.
- Лікарю важливо переконатися, що це вагітність і що з нею все добре, тож за показаннями лікар може назначити УЗД та аналіз крові на Бета ХГЛ
Коли вагітність підтвердиться, вас поставлять на облік по вагітності. Після підпису інформованої згоди на збір даних, заповнюється анкета, в яку збирається весь ваш анамнез, далі видається обхідний лист для проходження огляду суміжних спеціалістів, направлення на аналізи крові на групу крові та резус, ВІЛ, сифіліс та гепатити (конфіденційно), на клінічний аналіз крові, загальний аналіз сечі, біохімічний аналіз крові, коагулограму. За показаннями: гінекологічний огляд з оглядом шийки та забором цитології.
А також видається направлення на перший скринінг, який необхідно зробити в період з 11 тижнів +1 день до 13 тижнів +6 днів.
Дуже важливо пройти огляд спеціалістів для того, щоб виявити або виключити фактори, які можуть вплинути на перебіг вагітності, пологів та післяпологового періоду.
Також лікар надасть вам розгорнуту інформацію щодо необхідності прийому фолієвої кислоти 400 мкг до 12 тижнів, а також про доцільність ведення щоденника самопочуття на весь період вагітності та про особливості харчування під час вагітності для зниження ризику виникнення харчових інфекцій. Обов’язково запитайте лікаря щодо можливих фізичних прав і на які симптоми слід звертати увагу, якщо щось турбує.
Наступний прийом необхідно пройти не пізніше 2-х тижнів після першого візиту, тож внесіть його у свій календар!
2-й візит до лікаря! Що повинно бути зроблено під час візиту?
Лікар ретельно вивчає результати попередніх аналізів, вимірює вам артеріальний тиск, пульс (частота, ритмічність), температуру тіла і проводить експрес тест на наявність білка в сечі. Або видає направлення на загальний аналіз сечі.
Обов’язково лікар розповість вам про необхідність раціонального харчування (вживання м’яса, бобових, зелених овочів, цитрусових) та доцільність прийому препаратів заліза, особливо якщо рівень гемоглобіну в загальному аналізі крові складає менш ніж 110 г/л
А також, про необхідність введення антирезус імуноглобуліну на 28-32 тижні вагітності, якщо у вас Rh-негативний, а у батька майбутньої дитини Rh-позитивний тип крові та у вас немає антитіл
У термін від 18 до 20 тижнів + 6 днів — для визначення можливих структурних аномалій розвитку плоду проводиться друге УЗД
Усі дані заносяться в обмінну карту вагітної, а також, обговорюються записи у щоденнику самопочуття вагітної й лікар відповість вам на усі-усі питання з особливою увагою про можливі загрозливі симптоми!
Ультразвукове дослідження (УЗД) матково-плодово-плацентарного комплексу з використанням доплерографії під час вагітності – необхідна та важлива своєчасна діагностика на різних термінах вагітності. Це дослідження з високою точністю розкаже вам не тільки про стать дитини, але й про процеси розвитку дитини та її внутрішніх органів, про кровопостачання та насиченість киснем, щоб запобігти гіпоксії. Згідно з медичними пакетами НСЗУ всі необхідні ультразвукові дослідження під час вагітності в нашому пологовому будинку безкоштовні!
На всіх прийомах ставте якомога більше питань лікарям, навіть якщо вам здається, що вони зовсім прості або чудні — чим краще ви інформовані, тим спокійніше ви будете за своє здоров'я та здоров'я вашого Маленького Щастя!
3-й (19-21 тиждень) та 4-й (25-26 тижнів) візити вагітної до лікаря!
У другому триместрі ви відвідуєте лікаря раз на місяць. На кожному прийомі гінеколог вимірює вагу, артеріальний тиск, коло живота та висоту стояння дна матки, а також слухає серцебиття плода. З 25-го тижня перевіряється стан молочних залоз та ноги на предмет варикозного розширення вен.
🩸 У другому триместрі часто трапляється різкий набір ваги. В основному таке збільшення в масі відбувається внаслідок збільшення молочних залоз, плаценти, а також збільшення ваги плода та об’єму рідин в організмі мами. Обсяг крові, яка є зараз у вашому організмі, збільшився майже на третину. Серце розширилося і б’ється частіше на 10-15 ударів на хвилину.
🥑 Ви вже почали формувати корисні харчові звички своєї дитини, доставляючи в організм поживні речовини з продуктів, які вживаєте самі, тому важливо стежити за раціоном та більше вживати овочів і корисних продуктів.
🧘 24 тиждень вагітності – найкращий час для занять гімнастикою для вагітних. Якщо у вас немає можливості відвідувати спеціальні курси, можна займатися легкими вправами. Оптимальне заняття йогою, аквааеробікою та більше повільних комфортних прогулянок на свіжому повітрі!
💉 Лабораторні аналізи з 19-го тижня (3 візит): аналіз сечі або експрес-тест на наявність білка. На 22-23 тижні – 2-ге дослідження крові на ВІЛ.
Лабораторні аналізи з 25-го тижня (4 візит): загальний аналіз сечі або експрес-тест на наявність білка. Наявність резус-антитіл (при Rh- приналежності крові у вагітної та Rh+ у батька майбутньої дитини).
Обов’язковий для всіх двогодинний тест на толерантність до глюкози: після забору крові натщесерце, вам дадуть випити протягом 3-5 хвилин 75 г глюкози, яку розчинено у 300 мл води (можна додати сік свіжого лимона). Повторний забір крові здійснюють через 2 години. Протягом цієї години ви маєте перебувати в стані спокою, можна пити негазовану воду, але їсти й курити категорично заборонено.
З 30 тижня ми рекомендуємо почати відвідувати Школу відповідального батьківства.
Це курс лекцій для майбутніх батьків з підготовки до пологів з наданням інформаційної, психологічної підтримки та проведенням практичних занять для формування навичок пологової поведінки, грудного вигодовування та догляду за дитиною. Курс складається з чотирьох тематичних занять та проходить з вівторка по п’ятницю.
Заняття ведуть наші лікарі акушер-гінекологи, неонатологи, педіатри та психологи. Тривалість кожної лекції 45-60 хвилин, в які входить теоретична частина та блок питань та відповідей. На лекції можуть бути присутні й ваші партнери.
Лекції проходять в комфортному лекційному залі, де є все необхідне для занять. Ми надаємо інформаційні буклети зі всією інформацією, яка потрібна майбутнім батькам – списки речей для оформлення в пологовий, рекомендації щодо харчування в післяпологовий період, список того, що буде в вашому бейбі-боксі та просимо анонімно заповнити анкету, щоби краще розуміти ваші думки та побажання.
Якщо ви пропустили якесь заняття, ви можете прийти на таке саме наступного тижня, адже вони проводяться в нашій ЖК завжди по розкладу.
Дуже важливо відвідувати заняття та задавати максимум питань, що вас турбують щодо перебігу вагітності, пологів та післяпологового періоду і догляду за немовлям — чим краще ви інформовані, тим спокійніше вам буде з кожним новим днем!
Ваше запитання спеціалісту!
З вами на зв’язку найкращі спеціалісти, які готові давати відповіді на усі ваші запитання та ділитися корисною інформацією!