Всесвітній місяць обізнаності про ендометріоз
ЩО ТАКЕ ЕНДОМЕТРІОЗ?
Протягом життя організм жінки перебуває під впливом циклічних змін, що зумовлені її гормональним фоном. Найбільшого впливу від гормонів, а саме естрогенів та прогестерону, зазнає ендометрій — слизова оболонка порожнини матки. Протягом менструального циклу ендометрій суттєво збільшується в розмірах, готуючи основу для майбутньої вагітності та за її відсутності шар ендометрію відшаровується і виходить разом з менструацією.
Але за певних умов — генетичних, імунних та гормональних — клітини ендометрію можуть почати захоплювати не властиві їм території, проростати в статеві органи, і навіть за межі (у внутрішні органи, м’язові тканини, зовні на шкіру), тим самим викликати хронічну запальну реакцію, яка може призвести до утворення рубцевої тканини (спайок, фіброзу) у тазі та інших частинах тіла.
Таке розростання клітин ендометрію називається ЕНДОМЕТРІОЗ. Він провокує сильний біль під час менструації, статевого акту, дефекації та/або сечовипускання, хронічний тазовий біль, здуття живота, нудота, підвищену стомлюваність, а іноді навіть депресію, тривожний розлад і безпліддя.
Розрізняють генітальний (в межах статевих органів — матки, яєчників) та екстрагенітальний (за межами статевої системи — пупок, кишківник і т. д.) ендометріоз. Генітальний ендометріоз поділяється на:
- Зовнішній генітальний ендометріоз, до якого належать ендометріоз яєчників та тазової очеревини.
- Внутрішній генітальний ендометріоз — аденоміоз, при якому ендометрій «вростає» в міометрій. Досить часто аденоміоз поєднується з міомою матки, оскільки ці процеси мають схожі механізми розвитку.
За поширенням і глибиною ураження тканин ендометріозом розрізняють чотири стадії захворювання.
ПРИЧИНИ
На жаль точну причину ендометріозу досі не вдалося встановити. Існує кілька теорій, жодна з яких не дає вичерпної відповіді на запитання. На сьогодні суб’єктивними факторами розвитку ендометріозу вважаються:
- Спадкова схильність
- Ранні перші місячні (менархе)
- Короткий менструальний цикл – менше ніж 27 днів
- Тривалі менструальні кровотечі – понад 7 днів
- Тяжкі кровотечі під час менструації
- Відсутність вагітностей та/або лактації
- Пізні перші пологи
- Дефекти матки та маткових труб
- Нерегулярний цикл
- Патологія розвитку жіночих статевих органів
- Надмірне вживання алкоголю та кофеїну
- Психологічний стан, стреси
СИМПТОМАТИКА
Прояви ендометріозу залежать від розташування його вогнищ і можуть проявлятися у вигляді поєднання наступних станів:
- дуже болюча менструація
- хронічний тазовий біль
- біль під час та/або після статевого акту
- хвороблива дефекація
- хворобливе сечовипускання
- підвищена стомлюваність
- депресія чи тривожний розлад
- здуття живота та нудота
А буває так, що нічого не болить і ендометріоз жодним чином себе не виявляє, тому вкрай важливі щорічні відвідування гінеколога та відслідковувати зміни у своєму організмі.
ДІАГНОСТИКА
Інколи від моменту першої скарги до постановки діагнозу «ендометріоз», залежно від країни або материка — пацієнтки втрачають від 5 до 8 років. Постановка діагнозу вимагає проведення цілого комплексу фізикальних та лабораторно-інструментальних досліджень:
Гінекологічний огляд жінки. Вже на цьому етапі під час пальпації гінеколог може запідозрити патологію статевої системи: при аденоміозі матка збільшена і болісна, при ендометріозі яєчників пальпується нерухоме хворобливе новоутворення неправильної форми (ендометріоїдна кіста). Ендометріоз піхви можна побачити за допомогою дзеркал. Він має вигляд невеликих синіх цяток. Екстрагенітальні види ендометріозу під час гінекологічного огляду виявити не вдасться.
УЗД. Велику діагностичну цінність має трансвагінальний УЗД, який дозволяє детально візуалізувати всю товщину стінки матки, її придатки, а також сусідні анатомічні структури. При ультразвуковому дослідженні можна виявити аденоміоз та визначити ступінь ураження органу, ендометріоїдні кісти яєчників та генітальний ендометріоз інших локалізацій.
Гістеросальпінгографія в основному застосовується у жінок з безпліддям. Мета дослідження – визначити прохідність маткових труб та оцінити поширеність аденоміозу.
Гістероскопія. Ендоскопічний метод дослідження порожнини матки, за допомогою якого можна виявити ендометріоїдні осередки (на фоні блідо-рожевої слизової оболонки візуалізуються темно-сині крапки).
КТ та МРТ. Це додаткові методи дослідження, які використовуються при екстрагенітальній локалізації ендометріоїдних вогнищ.
Лапароскопія. Проводиться за підозри на ендометріоз органів черевної порожнини.
ПРОФІЛАКТИКА
Нині не існує жодних відомих способів профілактики ендометріозу. Підвищення обізнаності, здоровий спосіб життя, своєчасні відвідування лікарів, а також рання діагностика та лікування можуть сповільнити або зупинити природне прогресування захворювання та зменшити вплив симптомів.
Ваша профілактика, це вести здоровий образ життя, стежити за своїм організмом в цілому та кожні пів року відвідувати жіночого лікаря та проходити УЗД при підозрі на ендометріоз. Виявлення захворювання на перших стадіях розвитку дає можливість успішного лікування без хірургічного втручання.
ЧИ МОЖНА ЗАВАГІТНІТИ З ДІАГНОЗОМ ЕНДОМЕТРІОЗ?
Відповідь – так, проте все залежить від складності форми хвороби, віку жінки, запасу статевих клітин у яєчниках та наявності ускладнень. У такій ситуації постійне спостереження за протіканням вагітності у кваліфікованого лікаря є необхідним, оскільки ендометріоз може негативно впливати на розвиток плоду та підвищує ризики викиднів.
ЛІКУВАННЯ
Однозначного лікування ендометріозу немає. Терміни та протоколи лікування залежать від симптомів, віку та планів завагітніти. І треба пам’ятати, що ендометріоз, це пожиттєва терапія та уважне відстежування захворювання з лікарями — гінекологом, урологом, колопроктологом, гастроентерологом та психологом, дієтологом.
ВИСНОВКИ
Серед захворювань жіночої статевої сфери ендометріоз є серйозною медико-соціальною проблемою, що привертає увагу вчених і практичних лікарів усього світу, адже це захворювання має серйозні соціально-економічні наслідки та наслідки для суспільної охорони здоров’я. Ендометріоз суттєво знижує якість життя через сильний біль, втому, депресію, тривожний розлад і безпліддя. Люди з ендометріозом відчувають виснажливий біль, який заважає їм працювати, вчитися і негативно впливає на сексуальне здоров’я людей.
Боротьба з ендометріозом, інформування населення про важливість здорового та уважного відношення до себе та свого здоров’я, ранню діагностику та профілактику захворювання, розширить можливості людей, які страждають на це захворювання, забезпечуючи їм достойний рівень сексуального і репродуктивного здоров’я, якості життя і загального благополуччя.
Записуйтесь на прийом до наших фахівців за номером 067 650 77 71, розповідайте все, що вас турбує, особливо якщо є скарги циклічного характеру, обов’язково проходьте повне обстеження — ми будемо надамо вам всю необхідну допомогу та допоможемо підвищити якість вашого життя і народити здорових діточок!