ТУБЕРКУЛЬОЗ
Що таке туберкульоз?
Туберкульоз — це інфекційна хвороба, що викликається мікобактеріями туберкульозу (бактеріями комплексу Mycobacterium tuberculosis). Найбільш поширеним є туберкульоз легень, але хвороба може вражати й інші органи та системи організму (наприклад, нирки, хребет чи мозок), крім волосся та нігтів.
Що таке мультирезистентний туберкульоз?
Мультирезистентний туберкульоз або МР ТБ є формою туберкульозу, що резистентна до щонайменше двох найбільш ефективних протитуберкульозних препаратів. Цими препаратами є ізоніазид та рифампіцин. Це означає, що ці антибіотики не будуть ефективно діяти та вбивати бактерію.
Основні симптоми захворювання:
- кашель понад 2 тижні
- підвищена температура тіла понад 7 днів
- утруднене дихання
- біль у грудях
- поганий апетит, постійна слабкість
- безпричинна втрата ваги
- підвищена пітливість, особливо вночі
- кровохаркання (наявність крові у мокротинні, що виділяється при кашлі)
Чому ТБ досі залишається проблемою?
Туберкульоз (ТБ) піддається профілактиці та лікуванню, але залишається найбільш смертоносним інфекційним захворюванням у світі. Наявність інфекційного ТБ означає, що ви можете передавати мікроби туберкульозу іншим людям.
За даними ДУ «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» у 2023 році кількість уперше зареєстрованих в Україні захворювань на туберкульоз (ТБ), включно з його рецидивами, становила 19 851, або 48,4 на 100 000 населення*, що на 7,3% більше аналогічного показника 2022 року (18 510, або 45,1 на 100 000 населення*).
* Кількість постійного населення України за статтю й віком станом на 1 січня 2022 року, Державна служба статистики України.
Як поширюється ТБ?
ТБ передається повітряно-крапельним шляхом від однієї людини до іншої. бактерії ТБ поширюються у повітрі, коли людина з інфекційним ТБ легень чи гортані кашляє, розмовляє чи співає. Люди, що знаходяться поблизу, можуть вдихнути ці мікроби ТБ та заразитися.
Коли людина вдихає мікроби ТБ, вони можуть осісти у легенях та почати розмножуватися. звідти мікроби ТБ можуть переміщатися через кров у інші частини тіла, такі як нирки, хребет або головний мозок.
Хто ризикує захворіти на ТБ?
Захворіти на ТБ може будь-хто. У деяких людей вищий ризик зараження ТБ:
• Люди, які контактували з хворими на інфекційний ТБ
• Люди, які народилися або часто відвідують країни, де захворювання на ТБ поширене
• Медичні працівники та інші люди, що працюють або живуть у місцях підвищеного ризику передачі ТБ, наприклад, у притулках для бездомних, в’язницях та будинках для людей похилого віку.
Ризик захворіти для працівників протитуберкульозних закладів у 12 разів вищий, ніж у загального населення. Водночас на значний ризик наражаються хворі та медперсонал лікувальних закладів, не спеціалізованих на лікуванні туберкульозу. Щороку у 400-500 медичних працівників в Україні діагностують туберкульоз.
Ризик приєднання туберкульозу підвищують ВІЛ-інфекція, злоякісні новоутворення, цукровий діабет, автоімунні захворювання. На великий ризик наражаються також люди, які пережили трансплантацію органів або кісткового мозку. Ми вже зазначили, що тривалий близький контакт з хворим, який не отримує лікування, також є небезпечним.
Які симптоми захворювання?
Симптоми залежать від того, який орган чи систему уражено. Найчастіше бактерії туберкульозу вражають легені. В такому випадку можуть спостерігатись такі симптоми:
• кашель, що продовжується 3 тижні й більше
• біль в грудній клітині
• кашель з кров’ю
Інші можливі симптоми туберкульозу:
• слабкість чи втомлюваність
• втрата ваги
• відсутність апетиту
• озноб
• лихоманка
• сильне потовиділення вночі
Також можуть спостерігатись симптоми з боку інших уражених органів та систем: наприклад, біль у спині у випадку ТБ хребта чи кров у сечі у випадку ТБ нирок.
Особи з латентним тубінфікуванням не мають симптомів та не можуть заражати інших. У більшості осіб з ЛТБІ ніколи не розвинеться власне захворювання на ТБ. Проте для певних груп шанси є високими, а саме для:
• ВІЛ-інфікованих
• немовлят та маленьких дітей
• осіб з захворюваннями, що послаблюють імунну систему
• пацієнтів з діабетом та хронічними захворюваннями нирок
• літніх людей
• осіб, що не отримали адекватної терапії ТБ в минулому.
Якщо пацієнт знаходиться в групі ризику розвитку активної форми захворювання, то лікар призначає хімієпрофілактику.
Як можна захиститись від туберкульозу?
На жаль, універсальної вакцини, яка б запобігала захворюванню різними видами туберкульозу, немає. Хоча наукові розробки в цьому напрямку ведуться.
Сьогодні в арсеналі медицини є вакцина БЦЖ від важких, генералізованих форм туберкульозу, таких як туберкульозний менінгіт і міліарний туберкульоз. Вони особливо небезпечні для дітей першого року життя.
Без щеплення вакциною БЦЖ у дитини, яка захворіє на такий туберкульоз, ризик летального випадку сягає 92%. Тому цю вакцину вводять так рано — на 3-5 день життя немовляти. Це рекомендований вік для вакцинації, однак діти старші 5 днів також можуть і мають бути вакциновані.
Якщо щеплення не було проведене до 2 місяців життя, то для оцінки необхідності вакцинації використовується проба Манту: щеплення БЦЖ проводиться лише у випадку, якщо результат проби негативний.
Ревакцинація вакциною БЦЖ наразі не рекомендована, оскільки її ефективність не доведено, тож це щеплення проводиться один раз за життя.
БЦЖ не гарантує, що людина не захворіє на туберкульоз, проте повністю забезпечує захист від смертельних генералізованих форм туберкульозу – туберкульозного менінгіту та міліарного туберкульозу.
Які реакції на введення вакцини БЦЖ можливі?
Особливістю вакцини БЦЖ є те, що в більшості вакцинованих спостерігається місцева реакція в місці введення. Через 1-6 місяців на місці введення утворюється папула (пляма, що виступає над поверхнею шкіри) червоного кольору, яка загоюється через декілька тижнів. Через 6-12 тижнів на місці папули може утворитись невеличка мокнуча виразка: в такому випадку накладіть суху пов’язку і НЕ використовуйте пластир. Процес загоєння виразки може зайняти близько трьох місяців, після чого утвориться невеличкий шрам (“рубчик”). Цей процес є нормальним і очікуваним (хоча відсутність “рубчика” також є варіантом норми) і не потребує лікування.
Загальні реакції (такі як підвищення температури тіла та загальне нездужання) на введення вакцини БЦЖ зазвичай не виникають.
Наскільки серйозним є захворювання? Які ускладнення можливі?
Туберкульоз — виліковне захворювання, успіх лікування залежить від вчасно розпочатого прийому ефективних медпрепаратів та дисципліни пацієнта у дотриманні всіх рекомендацій лікаря та регулярному прийомі ліків. Однак у випадку неотримання медичної допомоги туберкульоз може призводити до серйозних наслідків включно з летальними випадками. Наприклад, шанси такого розвитку подій високі у випадку, коли дитина першого року життя захворіє на туберкульозний менінгіт чи міліарний туберкульоз.
Можливі такі ускладнення ТБ:
• біль у спині;
• ушкодження суглобів (туберкульозний артрит);
• запалення мозкових оболонок (туберкульозний менінгіт);
• порушення роботи печінки та нирок;
• порушення роботи серця.
Туберкульоз розвивається у приблизно 10% людей, інфікованих бактеріями туберкульозу. Особливо чутливі до туберкульозу люди з ослабленою імунною системою (через хронічні захворювання або прийом певних ліків) та маленькі діти, оскільки їх імунна система ще не сформована. Щоб захистити дитину від важких форм туберкульозу використовують вакцину БЦЖ.
Що робити, якщо ви помітили схожі симптоми у себе чи своїх близьких?
Відповідь єдина – якомога швидше зверніться до лікаря! Не затягуйте час і не займайтеся самолікуванням. Чим раніше було розпочате лікування, тим більше шансів на його успіх.
Що буде, якщо не лікуватися?
У певних випадках хворі без лікування помирають впродовж одного-двох років. В інших випадках туберкульоз переходить у хронічну або резистентну форму. Без лікування хворий на хронічний туберкульоз впродовж багатьох років виділяє МБТ та заражає оточуючих. Загострення туберкульозу проходить з високою температурою та болісним кашлем з кровохарканням. Якість життя таких осіб стрімко погіршується.
Які дослідження дозволяють встановити діагноз?
Основними дослідженнями є огляд у лікаря, мікроскопічне дослідження мокротиння та рентгенологічне обстеження органів грудної клітки. Обсяг дослідження визначає лікар. Ваше завдання – вчасно до нього звернутися.
Якщо туберкульоз діагностовано вагітній. Що робити?
Чи можна під час виношування дитини приймати протитуберкульозну терапію і чи не шкодить вона маленькому щастю?
Відповідаємо!
Вагітність не є протипоказанням для лікування туберкульозу. Прийом медичних препаратів починають відразу після встановлення діагнозу.
Але Якщо у вагітної діагностовано лікарсько стійкий ТБ (ЛС-ТБ), але вона має задовільний стан і відсутність клінічних ознак прогресування туберкульозу, то лікування може бути відтерміноване до другого триместру вагітності.
ВАЖЛИВО!
Рішення про відтермінування лікування приймається виключно лікарським консиліумом спільно з лікарем акушером-гінекологом та пацієнткою.
Джерела:
https://phc.org.ua/
https://vaccine.org.ua/