Інсульт: перша допомога
Від прояву перших ознак інсульту найважливіші перші 3-4 години для запобігання важким незворотним наслідкам! Саме тому, кожен з нас має вміти оцінити свій стан та стан людини, виявити перші ознаки інсульту та викликати швидку медичну допомогу.
Інсульт – це небезпечне захворювання, що виникає, коли кровоносні судини в мозку блокуються або розриваються, позбавляючи ділянки мозку кисню. Це може призвести до паралічу, порушень мови, пам’яті та інших когнітивних функцій.
Статистика ВООЗ
Україна на жаль належить до групи країн із найвищими показниками інцидентності інсульту та смертності від інсульту у світі. За оцінками, щороку в Україні інсульт розвивається в майже 130 000 осіб, а рівень смертності є вищим, ніж у середньому в Європейському регіоні ВООЗ.
Швидка діагностика та лікування є критично важливими для мінімізації наслідків інсульту. Чим швидше людині нададуть кваліфіковану медичну допомогу – тим більше шансів на одужання та реабілітацію. Не ігноруйте тривожні симптоми: раптова слабкість в одній частині тіла, порушення мови, сильний головний біль. Пам’ятайте: кожна хвилина на рахунку, дзвоніть 103 негайно!
Симптоми інсульту легко запам’ятати за абревіатурою МОЗОК:
Мовлення. Нерозбірлива мова або нерозуміння слів.
Обличчя. Раптова асиметрія обличчя або “крива” усмішка.
Запаморочення. Втрата рівноваги, координації при ходьбі, різкий головний біль (ніби від удару).
Очі. Раптове погіршення зору, двоїння в очах.
Кінцівки. Раптова слабкість, оніміння, частіше з однієї сторони. Немає сил потиснути руку, підняти руки.
Щоб розпізнати інсульт, попросіть людину:
- усміхнутися
- сказати просте речення, на кшталт «Мене звати», «Я йду на роботу» тощо
- підняти руку, обидві руки
- висунути язик (при інсульті язик викривлений або повернутий)
- також інсульт може проявлятися сильним головним болем без причини, сонливістю, блювотою, нудотою.
Увага: проблема з виконанням навіть одного із завдань може бути ознакою інсульту!
Якщо ви підозрюєте, що у вас чи у когось поряд інсульт, негайно зателефонуйте за номером 103 та опишіть симптоми за тригерами «МОЗОК».
Як надати першу допомогу при інсульті?
- Якщо постраждалий у свідомості
- Заспокойте постраждалого і поясніть, що допомога близько.
- Надайте пацієнту максимально зручного для нього положення (рекомендовано підвищене положення голови до 30 градусів), а також забезпечте йому вільне дихання, розстібнувши тугий комірець.
- Постійно наглядайте за постраждалим до приїзду медиків.
- У разі погіршення стану повторно викличте екстрену медичну допомогу.
- За можливості зафіксуйте час появи ознак інсульту.
Пам’ятайте! Постраждалому не можна давати їсти та пити!
- Якщо постраждалий без свідомості
- Перевірте наявність дихання.
- Якщо дихання є, покладіть його на бік.
- Залишайтеся з постраждалим до приїзду швидкої.
Якщо постраждалий перестав дихати!
Якщо ви наодинці та маєте навички проведення серцево-легеневої реанімації (СЛР), НЕ ЗАЛИШАЙТЕ постраждалого та розпочинайте реанімацію. Увімкніть на телефоні гучномовець або режим «вільні руки» задля одночасного проведення СЛР та спілкування з диспетчером швидкої.
Серцево-легенева реанімація (СЛР) — це комплекс дій, що поєднує компресії на грудну клітку (непрямий масаж серця) постраждалої людини та штучну вентиляцію легень. Як це працює? Під час непрямого масажу серця орган стискається між хребтом та грудиною — за належного виконання це дає змогу крові циркулювати. Штучна вентиляція при цьому наповнює кров постраждалого киснем.
Якщо все виконувати правильно, це дає змогу виграти час до приїзду кваліфікованого медичного персоналу та для пошуку способу «перезапустити» системи організму.
Для цього покладіть постраждалого на спину, бажано на тверду поверхню.
Покладіть основу долоні в центр грудної клітки, над нею покладіть основу другої долоні так, щоб сформувати замок. Руки мають розташовуватися прямо та вертикально. У такому положенні здійснюйте ритмічні натискання глибиною в 5-6 см із темпом 100-120 компресій протягом 1 хвилини. Після кожної компресії грудна клітка має звільнятися від тиску. Не спирайтесь на неї!
Якщо ви маєте відповідну підготовку та інструментарій, після кожних 30 компресій потрібно здійснювати штучну вентиляцію легень. Це можна робити в кілька способів:
→ рот у рот, якщо ви знаєте постраждалу людину та/або маєте з нею родинні зв’язки;
→ із захисним клапаном, що захищає рятівника від хвороб, що передаються повітряно-крапельним шляхом;
→ використовуючи спеціальні маски або мішки АМБУ.
Під час виконання звертайте увагу на характер дихання та рухи грудної клітки потерпілої людини. Важливо забезпечувати прохідність дихальних шляхів під час видихів, оскільки реанімація здійснюється на спині. У такому положенні язик може перекривати дихальні шляхи, коли людина без свідомості.
Дотримуйтесь співвідношення 30:2 — 30 натискань на грудну клітку на 2 штучних вдихи, які варто виконати не більше ніж протягом 10 секунд. Ефективний вдих має припіднімати грудну клітку.
Якщо людина з ознаками інсульту отримує лікарську допомогу упродовж перших 3-4 годин, то має більше шансів повернутися до повноцінного життя та уникнути тяжких й незворотних наслідків!
Джерела:
МОЗ
Всесвітній день боротьби з інсультом: як розпізнати хворобу?
Що треба знати про порушення мозкового кровообігу — інсульт
Центр Громадського Здоров’я
Як вчасно розпізнати інсульт: його ознаки, що слід негайно зробити
БО Мальтійська Служба Допомоги за підтримки Міністерства Закордонних Справ Республіки Польща створила цей канал з навчальними відеороликами, щоб популяризувати важливість вміння надавати першу допомогу при найпоширеніших невідкладних станах.
ВООЗ
Звіт за результатами ситуаційного аналізу допомоги пацієнтам із гострим інсультом в Україні