МІСЯЦЬ ОБІЗНАНОСТІ ПРО РШМ
РШМ розшифровується як рак шийки матки. Це злоякісне новоутворення, яке розвивається внаслідок мутації епітеліальних клітин шийки матки. Захворювання розвивається повільно і безсимптомно, саме тому дуже підступне, адже коли проявляються симптоми — найчастіше це вже запущені стадії…
Щорічно у січні ми нагадуємо про важливість профілактики раку шийки матки. Це захворювання можна попередити завдяки вакцинації проти ВПЛ та регулярним гінекологічним оглядам. З цього року в Україні діє оновлена система скринінгу, яка дозволяє виявляти захворювання на ранніх стадіях, коли лікування найефективніше.
Система скринінгу та ранньої діагностики
З 1 січня 2025 року в Україні набрав чинності Порядок скринінгу і ранньої діагностики раку шийки матки та моніторингу стану здоров’я пацієнток з груп ризику.
Відтепер в Україні запроваджується комплексна система профілактики цього захворювання, яка базується на сучасних наукових підходах і рекомендаціях ВООЗ. Ця програма дозволить своєчасно виявляти передракові стани серед жінок в Україні та зменшити захворюваність на РШМ.
З 1 січня 2025 року скринінг на РШМ належить до переліку медичних послуг, які забезпечуються надавачами первинної медичної допомоги, і проводиться за чітко визначеним алгоритмом.
Первинна профілактика спрямована на запобігання РШМ і передбачає опитування кожні п’ять років з метою виявлення факторів ризику та симптомів РШМ серед жінок 21–35 років під час візиту до надавача ПМД або лікаря-акушера-гінеколога, а також з використанням засобів телемедицини.
У разі виявлення факторів ризику жінці буде надано направлення на проведення тестування (ПАП-тест або ПЛР-тест).
Заходи вторинної профілактики РШМ передбачають обов’язкове тестування з використанням ПАП-тесту або ПЛР-тесту:
- для жінок віком від 30–35 років і до 55 років — раз на 10 років;
- для жінок від 25 років, які живуть з ВІЛ/СНІД, — раз на п’ять років;
- для жінок віком 21-35 років, у яких виявлені фактори ризику або симптоми, — відразу.
У разі позитивних результатів тестів пацієнтка направляється до лікаря-онколога для подальшої діагностики та лікування.
Профілактика раку шийки матки. Щеплення проти ВПЛ
Більшість випадків раку шийки матки пов’язані з вірусом папіломи людини (ВПЛ), який передається статевим шляхом. Щеплення проти вірусу папіломи людини може зменшити ризик розвитку раку шийки матки.
Вірус папіломи людини є найпоширенішою інфекцією, що передається статевим шляхом. Є понад 80 типів папіломавірусу людини, приблизно 30 з них можуть уражати шийку матки та вважаються онкогенними. ВПЛ 16 та 18 типів найчастіше пов’язують з раком шийки матки. Близько 70% випадків РШМ асоціюють з інфікуванням цими типами ВПЛ. Імунна система організму може боротися з інфікуванням вірусу, проте у певної кількості жінок інфікованих ВПЛ, розвивається РШМ.
Які фактори підвищують рівень інфікування ВПЛ?
- Ослаблена імунна система.
- Сексуальна активність у молодому віці або багато сексуальних партнерів. Це збільшує ризик інфікування ВПЛ. Для передавання вірусу секс з проникненням є не обов’язковим. Шляхом передавання інфекції також може бути тілесний генітальний контакт.
Щеплення захищає від розвитку раку шийки матки, раку порожнини рота й горла, статевих органів й ануса. Вакцинацію від ВПЛ проводять у багатьох країнах світу. В Україні щеплення від папіломавірусу входить до переліку «рекомендованих».
Вакцинація проти ВПЛ може запобігти понад 90% ракових захворювань, пов’язаних з вірусом.
- За даними CDC, з 2006 року, коли вакцина була вперше рекомендована, кількість інфікування типами ВПЛ, що спричиняють рак та генітальні бородавки, зменшилися на 88% серед дівчат-підлітків і на 81% серед молодих дорослих жінок.
- Вакцинація проти ВПЛ зменшила кількість передракових станів РШМ у молодих жінок.
- Захист, який забезпечує вакцина проти ВПЛ, триває довго. За спостереженнями, близько 12 років після вакцинації захист від ВПЛ залишався високим, без ознак зниження.
Коли та кому робити щеплення?
- Дітям рекомендовано проводити щеплення 2 дозами у віці 9-14 до початку статевого життя. Щеплення роблять і хлопцям також, адже вони можуть бути носіями вірусу.
- Людям, які живуть із ВІЛ, для захисту від папіломавірусної інфекції, незалежно від виробника вакцини та віку вакцинації, потрібно ввести 3 дози вакцини.
Вакцинація проти ВПЛ рекомендована не всім дорослим старше 26 років, оскільки у цьому віковому діапазоні вона може бути не такою ефективною. Однак, після консультації з лікарем дорослі у віці від 27 до 45 років також можуть зробити щеплення. Зверніться до сімейного лікаря щодо отримання щеплення від ВПЛ. Щепитися можна власним коштом.
Реакції організму на щеплення
У багатьох людей немає поствакцинальних реакцій. Трапляються повідомлення про біль у місці уколу. Найпоширеніші поствакцинальні реакції: біль, почервоніння або набряк у руці в місці уколу, лихоманка, запаморочення або непритомність (непритомність після будь-якої вакцини, зокрема проти ВПЛ, частіше трапляється серед підлітків), головний біль або відчуття втоми, нудота, біль у м’язах або суглобах. Щоб уникнути непритомностей або травм, підліткам під час вакцинації та протягом 15 хвилин після уколу слід посидіти або полежати. Людям з тяжкою алергією на компоненти вакцини не варто проводити щеплення.
Як ще можна профілактувати РШМ?
- Регулярно проходьте скринінг на РШМ та відвідуйте гінеколога принаймні 1 раз на рік.
- Правильно використовуйте презервативи. Вони частково можуть захистити від інфікування ВПЛ. Проте, пам’ятайте, що вірус може інфікувати ділянки, що не захищені презервативом. Цей спосіб контрацепції захищає вас не на 100%.
- Обмежте кількість сексуальних партнерів до одного, для якого ви теж є єдиним партнером. Це значно знижує ризик інфікування ВПЛ.
ВПЛ – це єдиний вірус, який не потрапляє в кров організму, внаслідок чого процес інфікування не супроводжується запальним процесом. Тобто імунна система «не бачить» вірус та не може себе захистити. Але ми можемо подбати про захист себе та своїх дітей від ВПЛ-асоційованого раку та захворювань, зробивши щеплення. Тобто вакцинація може врятувати життя. Чи це варто уваги?
Костянтин Рогач, сімейний лікар, експерт Національного порталу з імунізації.
Дослідження, оприлюднене 22 січня 2024 року в профільному виданні Journal of the National Cancer Institute, вчергове підтвердило ефективність вакцинації проти ВПЛ для запобігання захворюванню на рак шийки матки в жінок
Згідно з результатами дослідження, проведеного в Шотландії, найбільш ефективною для попередження раку шийки матки є вакцинація до досягнення 14 років будь-якою вакциною проти ВПЛ: випадків захворювання в цієї когорти зафіксовано не було. Щодо ж дівчат та жінок більш старшого віку (14-22 роки), для досягнення статистично значущого результату необхідне використання 3-дозової схеми вакцинації, зазначають автори дослідження.
Чи є можливість в Україні щепитись проти ВПЛ безоплатно для пацієнта?
Наразі щеплення проти ВПЛ в Україні належить до рекомендованих. Це означає, що за бажанням пацієнта вакцина може бути придбана його власним коштом. Проте громади можуть приймати рішення про закупівлю вакцини коштом місцевого бюджету. Зокрема, такі програми діють на Львівщині, в Луцьку, Ковелі, Одесі, Житомирі, Полтаві, Києві.
Не нехтуйте профілактичними оглядами та будьте здорові!