Остеопороз
Остеопороз — системне прогресуюче захворювання опорно-рухового апарату, що характеризується зменшенням міцності кісткової тканини, порушенням її мікроархітектури та супроводжується підвищенням ризику переломів.
Захворювання розвивається поступово і нерідко діагностується вже після переломів, що і стало підставою називати його прихованою епідемією. Переломи виникають навіть при невеликій, мінімальній травмі — при падінні на рівному місці, з висоти власного росту.
За 9 місяців 2023 року ми провели 2070 денситометричних обстежень, за результатами яких у 1323 обстежених виявлено патологію — остеопенію (попередник остеопорозу) або остеопороз.
Це 64% — тобто кожні 2 людини з 3 мають проблему.
За даними ВООЗ, серед неінфекційних захворювань остеопороз за поширеністю посідає четверте місце після хвороб серцево-судинної системи, онкологічних патологій та цукрового діабету. Людина з остеопорозом стає дуже вразливою навіть до невеликих зовнішніх фізичних впливів. Кожне падіння чи удар може обернутися для неї переломом. І головна проблема полягає в тому, що остеопороз, подібно раку, може довго не проявляти симптомів та вдатися в знаки тоді, коли вже заподіяна серйозна шкода організму.
У розвинених країнах остеопороз — одна з основних проблем охорони здоров’я. Закордонні фахівці вважають, що захворювання вже набуло характеру епідемії саме з причин повної відсутності клінічних проявів аж до виникнення перелому. Захворювання вражає переважно жінок старшого віку, що значною мірою зумовлено втратою кісткової маси внаслідок дефіциту естрогенів у цей віковий період. Втрата кісткової маси розпочинається у жінок приблизно із 35-40 років і становить 0,5-1% на рік; з настанням менопаузи, а також у перші 3-5 років постменопаузи цей показник зростає до 3-7% на рік. Отже, в перші роки постменопаузи жінка може втратити до 9-35% кісткової маси. У 4 із 10 жінок розвивається 1 або більше остеопоротичних переломів протягом життя.
У зв’язку з відчутним постарінням населення України, збільшенням питомої ваги населення віком старше 50 років, нагальними екологічними та соціальними проблемами, остеопороз та його ускладнення можуть призвести до епідемії цього захворювання в нашій державі з непередбачуваними медико-соціальними наслідками.
Фактори ризику остеопорозу:
- Сімейна схильність, дуже похилий вік, жіноча стать, ІМТ <18 кг/м2, вік понад 65 років
- Низьке приймання кальцію, дефіцит віт. D, низький або надмірний прийом фосфору, дефіцити білків або багатобілкова дієта,
Добова потреба у віці від 1 до 10-го років ≈800 мг, у молоді та дорослих осіб — 1000-1200 мг, у вагітних жінок та під час лактації, після менопаузи та в осіб похилого віку — 1200-1400 мг
- Куріння тютюну, алкоголізм, надмірне вживання кави, сидячий стиль життя
- Захворювання ендокринної системи (токсичний зоб, гіпотиреоз), печінки (цироз), резекція шлунка, хвороба Аддісона
- Тривале застосування гепарину, діуретиків, тиреоїдних гормонів, протисудомних засобів, глюкокортикоїдів понад 3 місяці
- Тривала іммобілізація кінцівок, тривалий ліжковий режим, схильність до падінь
Розпізнані на ранніх етапах проблеми з кістками досить добре піддаються корекції. Проте виявити їх можна лише в умовах клініки, адже для встановлення діагнозу необхідно зробити певні аналізи та пройти обстеження – денситометрію
директорка Департаменту охорони здоров’я, Валентина Гінзбург
Діагностика
Денситометричне дослідження: застосовують для оцінки мінеральної щільності кістки. В нашому медзакладі ми проводимо дослідження проксимального відділу стегнової кістки та поперекового відділу хребта.
Записатися на обстеження ви можете за номером кол-центру 067 650 77 71
Клінічна тріада остеопорозу характеризується такими ознаками:
- біль у кістках та суглобах, що не знімається нестероїдними протизапальними препаратами
- переломи кісток
- порушення постави (посилення кіфозу, сколіотичні викривлення хребта, порушення ходи)
З прогресуванням остеопорозу зростає кількість скарг на швидку втомлюваність, постійний біль у суглобах, у хребті, ділянці таза, стегон (особливо вночі). У міру наростання деформації тіл хребців збільшується м’язова слабкість, формується осанка за типом «горба вдови», посилюються сколіотичні викривлення хребта.
Профілактичні та лікувальні заходи проти розвитку остеопорозу
Профілактика остеопорозу – це формування міцного скелета, зведення до мінімуму втрат кісткової маси та запобігання переломам кісток.
Істотне значення для профілактики остеопорозу має раціональне харчування, особливо у ті вікові періоди, коли забезпеченість організму кальцієм дуже важлива. Відповідно до сучасних Міжнародних рекомендацій з остеопорозу та національних керівництв, адекватне вживання кальцію з їжею сприяє підтриманню достатньої щільності кісткової тканини, посилює антирезорбтивний вплив естрогенів на кістки та постає важливою складовою частиною лікування і профілактики остеопорозу.
Необхідно сформувати для себе та своїх рідних повноцінне різноманітне харчування, що забезпечить організм достатньою кількістю необхідних мікроелементів, вітамінів, мінералів, особливо кальцію та вітаміну D
Обов’язкові щорічні профілактичні обстеження!
Індивідуально підібрані програми вправ з включенням силових вправ, тренувань рівноваги та ходьби знижують ризик падінь у жінок похилого віку. Аеробіка та силові вправи підвищують мінеральну щільність кісток хребта, а ходьба підвищує мінеральна щільність кісток як хребта, так і стегна.
Танці сприяють поліпшенню реакції та рівноваги і, як наслідок, знижують ризик падінь.
Припинення тютюнопаління та вживання алкоголю.
Особам літнього віку додатково рекомендується закріплювати килими, тримати вільними коридори та драбини, не використовувати слизькі килими, носити стійке взуття на низькому підборі
Підвищений контроль за станом кісткової тканини при медикаментозному навантаженні та після перенесених травм і важких захворювань.
Матеріал підготовано за допомогою: