Кожна жінка приблизно після 45 років вступає в період менопаузального переходу.
Менопауза – це остання менструація, ретроспективний клінічний діагноз, який може бути виставлений на підставі відсутності менструації протягом 12 місяців.
Середній вік природної менопаузи в розвинених країнах становить 51,5 років, а в Україні 48,7 років. Збільшення тривалості життя і подовження віку працездатності набувають не тільки медичного, а і соціально-економічного значення. За прогнозами ВООЗ, до 2030 року у світі в постменопаузі перебуватиме 1,2 млрд жінок, що становить приблизно шосту частину населення планети. Дані науково-медичних джерел свідчать, що середня тривалість життя жінок після 50 років становить, в середньому, 30 років. Тобто, приблизно третину свого життя кожна жінка перебуває в гіпоестрогенному стані, коли рівень природних жіночих гормонів естрогенів, які захищають її від серцево-судинних та інших захворювань, підтримують імунітет, якісний сон, жіночу красу і працездатність, значно знижений.
Також розрізняють передчасну менопаузу (природну або штучну) – у віці до 40 років, а також ранню менопаузу – у віці до 45 років і пізню – після 55 років.
З настанням менопаузи більшість жінок (50-60%) на тлі відсутності або розладів менструального циклу відчувають вегето-судинні симптоми (“припливи жару“, серцебиття, коливання артеріального тиску), порушення сну, зміни настрою, сухість шкіри або дизуричні розлади. Тобто, розвивається, так званий, “клімактеричний синдром.” Останній значно погіршує якість життя жінок, знижує їх працездатність.
Менопауза – природна неминуча подія. Але, ми поговоримо з вами про те, як пом’якшити цей перехід, зробивши якість життя жінки в цей період якіснішим.
Готуватись до менопаузи треба не лише під час репродуктивного періоду, а навіть з менархе. Яким чином?
- Регулярно проводити терапію супутніх захворювань.
- Модифікувати спосіб життя, що включає:
- раціональне харчування, основні компоненти якого: декілька порцій овочів та фруктів на день, цільнозернові волокна, риба двічі на тиждень, зниження загального споживання жиру (але оливкова олія рекомендована), обмеження вживання солі;
- регулярну фізичну активність (аеробні вправи мінімум 30-40 хв/добу -3-6 разів на тиждень), або не менше 150 хвилин вправ середньої інтенсивності щотижня. Регулярні вправи рекомендують для зниження смертності від серцево-судинних захворювань та загальної смертності;
- нормалізацію маси тіла. Втрата маси тіла всього на 5-10% є достатньою, щоб покращити перебіг патології, яка асоціюється з інсулінорезистентністю (порушеннями вуглеводного та жирового метаболізму: ожиріння, цукрового діабету);
- відмову від надмірного вживання алкоголю. Добова кількість алкоголю не повинна перевищувати 20 г для жінок;
- припинення паління;
- здоровий, якісний сон, оптимально 7-8 годин;
- боротьбу зі стресами, зменшення емоційно-психологічного напруження.
Зміна способу життя включає також соціальну та фізичну та розумову активність.
В разі, якщо клімактеричний синдром все ж розвинувся, необхідно терміново звернутись до гінеколога, який призначить жінці індивідуалізовану схему терапії (гормональні або негормональні засоби), з урахуванням особливостей її організму, кількості “припливів жару” або наявних інших клімактеричних симптомів.
Проведення запропонованих заходів дозволить жінкам не лише поліпшити стан здоров’я та самопочуття, знизити ризики серцево-судинних, онкологічних захворювань, цукрового діабету і, тим самим, подовжити тривалість життя. Значно покращиться і якість життя жінки в “елегантному” віці, що дозволить її максимально розкрити свій потенціал, як професійний, так і в колі сім’ї, трансформувати менопаузальний період в якісний, насичений, дійсно “золотий” вік її життя.
За матеріалами останніх вітчизняних та іноземних протоколів по діагностиці, лікуванню та профілактиці менопаузальних розладів, 2022 р.
З турботою в серці, ваш «Лівобережний» ♥️