Кольки — що робити?
Загальноприйняте визначення дитячих кольок – це надмірний плач здорової та ситої дитини. Це плач немовляти без видимої причини, що триває понад 3 години поспіль, зазвичай увечері. Найчастіше такі напади плачу виникають після 2–3 тижнів життя дитини, посилюються протягом 2 місяців, а потім і частота, і тривалість такого плачу зменшуються.
Це якраз той час, коли активно ростуть та розвиваються всі системи організму: не тільки шлунково-кишковий тракт, але і нервова система та психіка дитини — навантаження дуже велике для крихітки. Що можна зробити, щоб ваше маленьке щастя якнайлегше пройшло цей складний період?
Необхідно зробити такі кроки:
💟 Перший та найдієвіший засіб — прикласти дитину до грудей. Зазвичай тільки це відразу приносить полегшення. Але якщо малюк занадто втомився, перехвилювався та нервує майже до істерики, груди він може не взяти. Тоді заспокоюємо його будь-якими з інших засобів, а коли заспокоївся — пропонуємо груди, щоб закріпити ефект та допомогти заснути.
💟 Вимкніть музику та уникайте брязкалець і музичних іграшок. Ідеально було б мінімізувати вплив музики та різких звуків, занадто яскравих кольорів та дуже сильних вражень, зустріч з гостями. Натомість організуйте навколо тишу та спокій.
💟 Приглушіть світло в кімнаті та створіть оптимальну температуру в кімнаті — до 20°C тепла, ідеально 16-18°C
💟 Попросіть маленьких братів і сестер або домашніх тварин бути в іншій кімнаті, якщо це можливо.
💟 Уникайте різких запахів від приготування їжі, духів, одеколону.
💟 М’яко погойдуйте дитину, носіть дитину на руках або в слінгу, намагайтеся якомога більше часу проводити разом, щоб вона відчувала себе в безпеці та спокої поруч із надійною й коханою мамою. Ніжні погладжування та масаж також чудово сприяють заспокоєнню.
💟 Будьте максимально спокійні, адже діти добре відчувають стан мами — мінімізуйте своє навантаження та робіть перерви для свого відпочинку. Важливо пам’ятати, що цей важкий період через деякий час закінчиться, а ви зараз допомагаєте своєму маленькому щастю пристосуватися до цього світу.
💟 Навчіться допомагати дитині справляти фізіологічні потреби.
У кожної дитини ці сигнали свої: це може бути попискування, сопіння, кректання, пхикання, а деякі малюки раптово починають плакати на повний голос. При цьому малюк може напружувати все тіло, тужитися й червоніти, намагаючись спрямувати цей процес у потрібний бік. Треба навчитися допомагати дитині приймати позу, яка розслаблює м’язи тазового дна та в якій дитина відчуває тиск на животик.
💟 В більшості випадків, причиною саме «газиків» стає порушення нормальної організації грудного вигодовування, то перевірте:
— чи ефективне прикладання до грудей
— чи немає заковтування повітря при смоктанні
— чи не задовгі перерви між годуваннями
— чи використовуються мамозамінники (дурники, пустушки, пляшки)
💟 Спробуйте покласти дитину на себе животиком до живота, краще забезпечити при цьому якомога більше шкірного контакту. Шкірний контакт розслаблює та заспокоює дитину, зігріває її, призводить до вироблення ендорфінів (гормонів задоволення), допомагає заснути. А також забезпечує ще більше почуття безпеки та близькості з батьками. Можна одночасно гладити малюка по спинці, голівці, розмовляти з ним або співати, зробити масаж — краще, якщо він буде щільно притиснутий до вас животиком. Дуже зручно залучати до цього тата: тати теплі, сильні, впевнені та часто більш спокійні.
💟 Можна використовувати так званий білий шум — всі монотонні однорідні звуки, схожі на те, що дитинка чула, коли перебувала всередині мами. Багато дітей заспокоюються у ванній від шуму поточної води. Існує багато застосунків до смартфонів та різних платформ, які пропонують звуки білого шуму. Пробуйте завантажити це собі на телефон — і ваш заспокійливий засіб буде завжди під рукою.
З любов’ю та турботою в серці, ваш «Лівобережний» ❤️