Всесвітній день зору
Око – важливий орган чуття, воно допомагає людині сприймати до 90% інформації. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, щороку кількість сліпих у світі зростає на 1 мільйон осіб, кожні 5 секунд втрачає зір одна доросла людина, кожну хвилину — одна дитина. Щороку в Україні інвалідами внаслідок вад зору визнають близько 12 тисяч осіб.
Поширена причина погіршення зору – зволікання зі зверненням до лікаря. Хоча завдяки досвіду спеціалістів та сучасним технологіям близько 80% захворювань можна попередити.
Всесвітній день зору (World Sight Day) – важливий щорічний захід, який світова спільнота відзначає у другий четвер жовтня. Започаткували його у 1999 році з ініціативи ВООЗ. Подія присвячена проблемам боротьби з офтальмологічними захворюваннями, забезпечення якісної медичної допомоги для виявлення порушень на ранніх стадіях. Крім того, цей день є основною подією глобальної ініціативи з профілактики сліпоти «Бачення 2020: право на зір», створеної Всесвітньою організацією охорони здоров’я та Міжнародним агентством з профілактики сліпоти.
Цей день покликаний також змусити всіх, хто добре бачить, спробувати зрозуміти тих, хто має порушення зору, а тих, хто має повноваження, допомогти розв’язати проблеми незрячих людей.
В Україні серед первинних інвалідів по зору найтяжчі ступені інвалідності (1 та 2 групи) мають хворі на глаукому (I гр. – 36,7 %, II гр. – 14,8 %). Вірогідність сліпоти на одне око через 20 років після виникнення глаукоми становить 27 %, на обидва – 9 %. Сліпота внаслідок глаукоми невиліковна, однак, своєчасна діагностика та лікування з регулярним контролем допомагають зберегти зорові функції на довгі роки. Факторами, які можуть спричинити зростання кількості інвалідів, хворих на глаукому, є пізня діагностика хвороби на момент її виявлення та недостатня інформованість населення щодо тяжкості захворювання та необхідності постійного дотримання режиму лікування.
Всесвітній день зору — чудовий привід замислитися, наскільки важливу роль зір відіграє у нашому житті, а також над тим, що може зробити кожен з нас, щоб зберегти свої очі!
Щоби вчасно виявити зниження гостроти зору або інші стани та запобігти розвитку офтальмологічних захворювань, треба регулярно проходити профілактичний медичний огляд. Важливо також звертатися до сімейного лікаря, терапевта чи педіатра при появі будь-яких тривожних ознак.
Наголошуємо на необхідності приділення уваги зору дітей. Малюки рідко скаржаться на проблеми з очима, але варто насторожитися, якщо дитина сидить близько біля телевізора чи монітору, тримає предмети впритул до обличчя, часто блимає, розтирає очі, якщо має помітні ознаки косоокості або на фотографіях її зіниці висвічуються білим кольором.
Перший огляд офтальмолога немовляті відбувається ще в пологовому будинку. Особливо ретельно обстежують недоношених дітей або з масою 2500 грамів і менше. Адже потрібно виключити таке захворювання, як ретинопатія недоношених, яке за відсутності надання своєчасної допомоги загрожує повною втратою зору
У новонароджених найчастіше зустрічаються:
• вроджені катаракта та глаукома
• ністагм (неможливість фіксувати погляд через мимовільний рух очей)
• птоз (опущення повік)
• ретинопатія недоношених (припинення повноцінного росту судин сітківки)
Офтальмолог перевіряє очне дно та реакцію зіниць на світло, відстежує неприродне моргання, сіпання повік.
Наступний плановий огляд немовляти в окуліста має бути в 1 місяць. Лікар перевіряє, чи немає непрохідності слізного каналу або запалення слізного мішка, які часто зустрічаються у немовлят. При виявленні проблеми призначають точковий масаж, промивання антисептиками або антибактеріальні краплі. Якщо лікування не допомагає, дитячий офтальмолог проводить зондування слізних шляхів. Процедура займає буквально 5 хвилин. Після зондування закупорка усувається, і малюк відчуває полегшення.
Наступні огляди немовляти офтальмолог призначає в 6 місяців та рік. І чим раніше діагностовано порушення, тим легше створити сприятливі умови для правильного розвитку зорової системи та уникнути ускладнень.
В нашому Телеграм-чаті ви можете отримати консультацію нашого офтальмолога онлайн!
Щоб запобігати захворюванням органів зору рекомендуємо дотримуватися таких порад:
Здоровий спосіб життя
Займайтеся спортом або додавайте щоденну фізичну активність, намагайтеся раціонально і збалансовано харчуватися, регулярно проходити профілактичні медичні огляди. Не забувайте контролювати масу тіла, адже зайві кілограми є фактором ризику та можуть спричинити виникнення цукрового діабету чи інших захворювань. Вони, своєю чергою, можуть впливати на погіршення зору й навіть його повну втрату. Також варто відмовитись від поганих звичок.
Захищайте очі від сонячних променів
Уникайте споглядання прямо на сонце, оскільки це може завдати непоправної шкоди зору. Використовуйте якісні сонцезахисні окуляри, щоби мінімізувати шкідливий вплив ультрафіолетових променів на очі.
Дотримуйтеся правил особистої гігієни та гігієни зору
Використовуйте засоби для корекції зору (окуляри та/або контактні лінзи), лише за рекомендацією та призначенням лікаря. Не забувайте періодично консультуватися з лікарем щодо їхньої заміни. Мийте руки перед тим, як одягати чи знімати контактні лінзи. Якщо довго працюєте перед комп’ютером, — давайте очам відпочити та виконуйте гімнастику для очей.
Комплекс вправ гімнастики для очей, які підтримають здоров’я ваших органів зору
1. Швидко покліпайте, заплющте очі й посидьте так, повільно рахуючи до 5. Повторюйте вправу 4-5 разів.
2. Проробіть по 3-4 кругових рухи очима праворуч, стільки ж — ліворуч. Потім розслабте очні м’язи, подивіться вдалечінь, рахуючи до 6. Так повторіть двічі.
3. Витягніть праву руку вперед й стежте лише очима за повільними рухами вказівного пальця витягнутої руки вліво і вправо, вгору і вниз. Повторіть 4-5 разів.
4. Виконуйте регулярно вправу «20-20-20»: кожні 20 хвилин дивіться на 20 м удалечінь протягом 20 секунд. Це допоможе зняти напругу з очей, заявляють офтальмологи.
Пам’ятайте, що 80% випадкам порушень зору можливо запобігти або вилікувати їх, варто лише регулярно проходити огляд у лікаря-офтальмолога, який допоможе не допустити ускладнень.
Пам’ятайте про гігієну зору — і побачите світ в усіх його барвах. Будьте здорові!