Все про рак шийки матки
Рак шийки матки (РШМ) — це тип раку, який виникає внаслідок мутації епітеліальних клітин шийки матки. Найчастіше даний тип онкології зустрічається в жінок старше 30 років. РШМ залишається актуальною проблемою онкології в Україні, всупереч досягненням у діагностиці та удосконаленні методів лікування хворих.
Близько 30% випадків РШМ виявлено за допомогою скринінгу. На жаль більшість випадків первинно виявленого даного захворювання припадає на жінок, у яких ніколи не брали мазок, або які не були учасниками регулярних програм скринінгу, оскільки він є обстеженням за зверненням.
Скринінг на патологію шийки матки є способом запобігання раку шийки матки шляхом виявлення і лікування патологічних змін у шийці матки у жінок, які, якщо їх не лікувати, може розвинутися в інвазивний рак шийки матки. Цей скринінг не є тестом на рак. Він виявляє можливі порушення або зміни в клітинах, які можуть розвинутися в рак, якщо їх не лікувати. Майже всі зміни, виявлені при скринінгу, успішно лікуються.
Коли та кому робити тестування?
Згідно з наказом МОЗ №236 в Україні. Обов’язковий профілактичний гінекологічний огляд жінок, віком від 18 (або з початком статевого життя) до 60 років, не рідше одного разу на рік та цитологічний скринінг на РШМ не рідше одного разу на 3 роки.
Відповідно до міжнародних рекомендацій, починати робити ПАП-тест потрібно у віці 21 року. Не рекомендовано проводити тестування жінкам молодшим за 21 рік та старшим за 65 років. У першому випадку, жінки переважно мають низьку розповсюдженість уражень, що переходять в РШМ. У другому — скринінг може буде неефективним, якщо в минулому жінка старше 65 років мала негативний результат.
Якщо вам від 21 до 29 років
Ви повинні почати проходити ПАП-тест у віці 21 року. Якщо ваш результат ПАП-тесту нормальний, ваш лікар може сказати вам, що ви можете почекати три роки до наступного ПАП-тесту.
Якщо вам від 30 до 65 років
Поговоріть зі своїм лікарем про те, який варіант обстеження вам підходить:
- Лише тест на ВПЛ. Це називається первинним тестом на ВПЛ. Якщо ваш результат нормальний, ваш лікар може сказати вам, що ви можете чекати п’ять років до наступного скринінгового тесту.
- Тест на ВПЛ разом із Папаніколау. Це називається спільним тестуванням. Якщо обидва ваші результати нормальні, ваш лікар може сказати вам, що ви можете почекати п’ять років до наступного скринінгового тесту.
- Лише ПАП-тест. Якщо ваш результат нормальний, лікар може повідомити, що ви можете почекати три роки до наступного ПАП-тесту.
Якщо вам понад 65 років
Ваш лікар може сказати вам, що вам більше не потрібно проходити обстеження, якщо:
- Ви зробили щонайменше три тести на ПАП або два тести на ВПЛ за останні 10 років, і результати тесту були нормальними або негативними, і
- У вас раніше не було передраку шийки матки або
- Вам видалили шийку матки під час повної гістеректомії з приводу неракових станів, наприклад міоми.
Види скринінгів
Пап-тест
Цитологічний скринінг дозволяє знизити захворюваність на рак шийки матки на 80%.
ПАП-тест, відомий також як мазок Папаніколау — це дослідження нормальних і змінених хворобою клітин для виявлення, діагностики різних інфекцій, наслідків аномальної гормональної активності, а також передракових або ракових уражень клітин. Це процедура, яка видаляє невеликий шар клітин з поверхні шийки матки.
Як підготуватися до Папаніколау або тесту на ВПЛ?
ВПЛ — це скорочення від вірусу папіломи людини. Це група з понад 150 споріднених ДНК-вірусів, які розмножуються в багатошаровому плоскому епітелії. Кожному вірусу ВПЛ присвоюється номер, який називається типом ВПЛ. ВПЛ називають папіломавірусами, оскільки деякі типи ВПЛ викликають папіломи (бородавки), які є нераковими пухлинами. Але відомо, що деякі типи ВПЛ спричиняють рак, зокрема рак шийки матки.
Перед тестом на ВПЛ не потрібна спеціальна підготовка. Якщо вам роблять ПАП-тест, ви можете вжити заходів, щоб переконатися, що результати тесту точні. Протягом двох днів до тесту уникайте:
- статевого акту
- спринцювань
- використання вагінальних ліків
- сперміцидів
Якщо у вас був секс перед тестом, прийдіть на прийом, як планувалося, і повідомте лікаря.
Як відбувається забір матеріалу для тестування?
Процедура проводиться на оглядовому кріслі або столі. Під час пап-тесту лікар використає пластиковий або металевий інструмент, який називається «дзеркало», щоб розширити вашу піхву і забезпечити доступ до шийки матки. Так лікар зможе оглянути піхву та шийку матки, а також зібрати тонкий шар клітин із поверхні шийки матки та цервікального каналу. Зразок клітин з шийки матки відправляють у лабораторію для перевірки на наявність аномальних клітин.
Коли беруть мазок Папаніколау, а також після тесту, ви можете відчувати дискомфорт. Можуть також з’явитися незначні вагінальні кров’янисті виділення відразу після тесту та біль внизу живота, ніби щось «тягне». Це нормально. Однак обов’язково повідомте свого лікаря, якщо дискомфорт або кровомазання тривають понад добу після дослідження.
Результати ПАП-тестування
Клітини тканин, відібраних під час тесту, перевірять і визначать чи не зазнали певних змін.
- Якщо змін у клітинах не виявлено, результат дослідження вважається нормальним. Наступне обстеження за допомогою Пап-тесту можна робити через 3 роки.
- Якщо в клітинах виявлені зміни, це не означає, що у вас знайшли рак. Результати ПАП-тесту не є діагнозом раку шийки матки. Відхилення від норми вказують на наявність патологічного процесу, який необхідно уточнити та лікувати, інакше він може призвести до ракової трансформації клітин.
У випадку отримання результату Пап-тесту, який є відхиленням від норми, не відкладайте звернення до лікаря, щоб отримати подальшу консультацію, необхідне обстеження та лікування. Виявлення та лікування передракових станів допомагає запобігти розвитку РШМ.
ПЛР тест на наявність ВПЛ
Зараження ВПЛ високого онкогенного ризику (16 та 18 типи) може призвести до виникнення раку шийки матки. Інфекція підступна і може довго ніяк не проявитися навіть під час огляду в гінеколога. Оскільки більшість жінок можуть не здогадуватися, що мають ВПЛ, важливо час від часу проходити тестування на наявність вірусу.
Звичайне використання тесту на ВПЛ віком до 30 років не рекомендується та не є дуже корисним. ВПЛ поширюється через статевий контакт і дуже поширений серед молодих людей — часто результати тесту будуть позитивними. Однак інфекції ВПЛ часто проходять самостійно протягом року або двох.
Тест проводиться, щоб перевірити чи є ДНК вірусу в клітинах шийки матки. Первинний тест на наявність ВПЛ можуть робити окремо від ПАП-тесту. Процедура збору клітин для аналізу відбувається однаково, як у випадку тесту на ВПЛ, так і для ПАП-тесту.
Результати тестування на ВПЛ:
- Якщо результат тесту негативний, лікар може рекомендувати вам зробити наступний тест через 5 років.
- Позитивний результат означає, що у вас виявлені онкогенні типи ВПЛ, але це не означає, що у вас є рак шийки матки. Він свідчить про те, що у вас високий ризик розвитку хвороби.
В залежності від результату, лікар зможе визначити подальші кроки: кольпоскопію, прицільну біопсію, видалення зони аномальних клітин шийки матки. У випадку, коли інфекція ВПЛ призводить до змін в клітинах слизової оболонки шийки матки, їх необхідно лікувати. Визначити ці зміни та метод лікування може лише лікар.
Знання того, чи є у вас тип ВПЛ, який піддає вас високому ризику раку шийки матки, означає, що ви та ваш лікар можете краще прийняти рішення щодо наступних кроків у вашому здоров’ї. Ці кроки можуть включати подальший моніторинг, подальше тестування або лікування аномальних клітин.
Для розвитку змін шийки матки, які призводять до раку, зазвичай потрібно кілька років — часто 10 років і більше. З цих причин ви можете дотримуватися курсу пильного очікування замість негайного лікування.
Результати спільного тестування
Якщо ви проходити спільне тестування й обидва результати є негативними, ваш лікар може рекомендувати вам, щоб ви чекали 5 років до наступного тестування. Усі види скринінгових тестів добре виявляють передракові стани. Незалежно від того, чи проходили ви раніше тест, регулярно робіть скринінгові обстеження.
Симптоми раку шийки матки
Цей вид раку на ранніх стадіях часто має безсимптомний перебіг. Коли рак розвивається, пізніше жінка може помітити такі симптоми:
- вагінальні кровотечі після статевого акту, між місячними або після менопаузи
- водянисті кров’янисті виділення з піхви, що можуть мати сильний та неприємний запах
- біль в ділянці малого таза
- біль під час статевого акту
При більш серйозних стадіях хвороби можуть спостерігатися:
- набряк ніг
- проблеми із сечовипусканням або випорожненням кишківника
- кров у сечі
Пам’ятайте, що ці симптоми також можуть свідчити про інші хворобливі стани здоров’я. Тому обов’язково зверніться до лікаря-гінеколога, якщо помітили якусь із цих ознак. Лише лікар може визначити причину цих симптомів.
Профілактика раку шийки матки. Щеплення проти ВПЛ
Більшість випадків раку шийки матки пов’язані з вірусом папіломи людини (ВПЛ), який передається статевим шляхом. Щеплення проти вірусу папіломи людини може зменшити ризик розвитку раку шийки матки. Вакцини проти ВПЛ виробляють стійку відповідь антитіл, з піковими титрами, набагато вищими, ніж зазвичай низькі титри, що спостерігаються після природного інфікування
Вірус папіломи людини є найпоширенішою інфекцією, що передається статевим шляхом. Є понад 80 типів папіломавірусу людини, приблизно 30 з них можуть уражати шийку матки та вважаються онкогенними. ВПЛ 16 та 18 типів найчастіше пов’язують з раком шийки матки. Близько 70% випадків РШМ асоціюють з інфікуванням цими типами ВПЛ. Імунна система організму може боротися з інфікуванням вірусу, проте у певної кількості жінок інфікованих ВПЛ, розвивається РШМ.
Які фактори підвищують рівень інфікування ВПЛ?
- Ослаблена імунна система.
- Сексуальна активність у молодому віці або багато сексуальних партнерів. Це збільшує ризик інфікування ВПЛ. Для передавання вірусу секс з проникненням є не обов’язковим. Шляхом передавання інфекції також може бути тілесний генітальний контакт.
Щеплення захищає від розвитку раку шийки матки, раку порожнини рота й горла, статевих органів й ануса. Вакцинацію від ВПЛ проводять у багатьох країнах світу. В Україні щеплення від папіломавірусу входить до переліку «рекомендованих».
Вакцинація проти ВПЛ може запобігти понад 90% ракових захворювань, пов’язаних з вірусом.
- За даними CDC, з 2006 року, коли вакцина була вперше рекомендована, кількість інфікування типами ВПЛ, що спричиняють рак та генітальні бородавки, зменшилися на 88% серед дівчат-підлітків і на 81% серед молодих дорослих жінок.
- Вакцинація проти ВПЛ зменшила кількість передракових станів РШМ у молодих жінок.
- Захист, який забезпечує вакцина проти ВПЛ, триває довго. За спостереженнями, близько 12 років після вакцинації захист від ВПЛ залишався високим, без ознак зниження.
Коли та кому робити щеплення?
Дітям рекомендовано проводити щеплення 2-ма дозами у віці 9-14 до початку статевого життя. Щеплення роблять і хлопцям також, адже вони можуть бути носіями вірусу.
Людям, які живуть із ВІЛ, для захисту від папіломавірусної інфекції, незалежно від виробника вакцини та віку вакцинації, потрібно ввести 3 дози вакцини.
Як ще можна профілактувати РШМ?
- Регулярно проходьте скринінг на РШМ та відвідуйте гінеколога принаймні 1 раз на рік.
- Правильно використовуйте презервативи. Вони частково можуть захистити від інфікування ВПЛ. Проте, пам’ятайте, що вірус може інфікувати ділянки, що не захищені презервативом. Цей спосіб контрацепції захищає вас не на 100%.
- Обмежте кількість сексуальних партнерів до одного, для якого ви теж є єдиним партнером. Це значно знижує ризик інфікування ВПЛ.
З турботою в серці, ваш «Лівобережний» ❤️