Рак молочної залози
У всьому світі рак молочної залози є найбільш часто діагностованою злоякісною пухлиною, на яку припадає понад два мільйони випадків щороку.
За даними Інституту раку, кожна 7-8 жінка має проблеми з грудними залозами, але до лікарів звертається занадто пізно: при першому огляді у чверті жінок виявляють метастатичні стадії хвороби, які лікувати надзвичайно важко. Змінити ситуацію допоможе раннє виявлення хвороби, адже на 1 стадії рак грудей виліковується у 95% жінок.
Рекомендовані варіанти візуалізації в контексті діагностики молочної залози включають діагностичну мамографію та ультразвукове дослідження молочних залоз (УЗД), вибір яких залежить від віку пацієнта та ступеня клінічної/радіологічної підозри.
УЗД є кращим початковим методом візуалізації у молодих пацієнтів, а мамографія є основним методом дослідження у пацієнтів віком 40 років і старше.
через самообстеження або проведення профілактичних оглядів у лікаря
у 95% випадків лікування завершується успішно
Які виділяють три методи ранньої діагностики РМЗ:
На які тривожні ознаки варто звернути увагу при самообстеженні:
- у молочній залозі (МЗ) з’явилися ущільнення
- одна з МЗ неприродно збільшилася
- одна з МЗ опустилася
- ділянка шкіри, що вкриває МЗ, зморщилася та схожа на апельсинову шкірку
- сосок (або його частина) втягнулися в середину
- із соска витікає темно-жовта або кров’яниста рідина
- ви відчуваєте, що набрякає ваше передпліччя
- зазнала змін шкіра на соску (з’явилися виразки, загрубілість, набряк, почервоніння)
- збільшилися лімфатичні вузли (під пахвами, над чи під ключицями)
Обстеження варто проводити 1 раз на місяць на 7-9 день із першого дня менструації або на 2-3 день після менструації. Під час менопаузи варто проводити дослідження щомісяця в 1 день місяця.
та обов’язково звертайтеся до лікаря у випадку виявлення
незвичних змін і тривожних ознак
Фактори ризику розвитку раку молочної залози
Індивідуальний ризик розвитку раку молочної залози варіює упродовж життя, адже його визначають як внутрішні чинники, так і вплив середовища й власної поведінки. До факторів високого ризику розвитку захворювання належать:
1) вік — збільшення захворюваності >35 року життя, пік у віковій групі 50-70 років
2) генетичні фактори
а) сімейний анамнез раку молочної залози (стосується ~10% пацієнток), особливо у родичів 1 ступеня (у 1 родича — ризик збільшується в 1,8 раза, у 2-х родичів — у 2,9 раза). Ризик зростає ще більше, якщо родичі захворіли до 35 року життя
б) генетично детермінований рак молочної залози (5-10% усіх випадків) — може співіснувати інше новоутворення: рак яєчників, ендометрію, простати або товстої кишки. Вважається, що причиною є мутації в генах (перш за все BRCA1 та BRCA2). У носіїв цих мутацій ризик розвитку раку молочної залози протягом життя становить 50-85%. Існує кілька спадкових синдромів, які включають рак молочної залози (Лі-Фраумені, Лінча IІ , Коудена, Пейтца-Егерса, Луї-Бар , Клайнфельтера)
3) гормональні чинники
а) ендогенні — рання перша менструація або пізня менопауза (>55 році життя), відсутність вагітностей та пологів або пізнє материнство (>30 років)
б) екзогенні — оральні контрацептиви, що містять естрогени (індукція новоутворення або сприяння проліферації передракових змін), тривала гормонозамісна терапія (ризик, пов’язаний з екзогенними факторами, зростає від декількох до ~30%, залежно від тривалості впливу естрогенів)
4) ожиріння (особливо у жінок в постменопаузі) та відсутність фізичної активності
5) проліферативні захворювання — виявлення гіперпластичних змін збільшує ризик раку молочної залози, а внутрішньопротокова гіперплазія з атипією вважається передраковим станом
6) рак однієї молочної залози в анамнезі значно збільшує ризик розвитку раку другої молочної залози
7) дієта — деякі проспективні дослідження показали підвищений ризик раку молочної залози у жінок, які споживають найбільше тваринних жирів і вживають алкоголь, тоді, як споживання нежирних молочних продуктів та продуктів, що містять кальцій і вітамін D, може мати захисну дію. Немає достовірних доказів захисного ефекту рослинної дієти (включаючи сою та інші продукти, що містять фітоестрогени).
8) надмірне вживання алкоголю.
Рак — це завжди наслідок поєднання різних факторів. Всі жінки за своє життя можуть мати кілька факторів ризику, але більшість все ж не розвиває рак молочної залози. І навпаки — рак може спіткати в молодому віці людину без жодних факторів ризику. На жаль, таке буває. Тож варто зменшувати ті фактори ризику, на які маємо вплив.
Чинники, які знижують ризик появи раку грудей:
• Правильний режим сну та робочого графіка
• Достатня фізична активність
• Здорове харчування та відмова від шкідливих звичок
• Підтримання правильної ваги тіла
• Відмова від тривалого прийому гормональних контрацептивів, стероїдних гормонів
• Вагітність в активний репродуктивний період, грудне вигодовування
• Відсутність штучно перерваних вагітностей
Профілактика
Для запобігання раку молочної залози важливо дотримуватися здорового способу життя (відмовитись від куріння, алкоголю, регулярно займатися фізичною активністю і підтримувати нормальну масу тіла), а також вчасно проходити огляд лікаря:
• Мамолога — не рідше одного разу на 1-2 роки
• Жінкам старше 50 років — щодва роки здійснювати мамографічні обстеження.
Також усім жінкам старше 20 років варто щомісяця самостійно обстежувати молочні залози. У разі будь-яких змін у молочних залозах негайно зверніться до свого лікаря!
З турботою в серці, ваш «Лівобережний» ❤️