ЩО ВИ ЗНАЄТЕ ПРО ЦУКРОВИЙ ДІАБЕТ?
14 листопада — Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом. Цей день — нагода нагадати про важливість ранньої діагностики, дієві способи профілактики та поради для покращення якості життя тим, хто живе з цією хворобою.
За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), цукровий діабет є однією з десяти причин смертності у світі — 1,5 мільйона смертей щороку безпосередньо пов’язані з діабетом. Близько 422 мільйонів людей у всьому світі хворіють на цукровий діабет. З них понад 95% — люди з діабетом 2-го типу. Упродовж останніх кількох десятиліть кількість випадків та поширеність діабету невпинно зростають.
Що це за захворювання?
Цукровий діабет є метаболічним захворюванням, яке проявляється тривалим підвищенням рівня глюкози в крові вище норми, що надалі призводить до серйозних пошкоджень серця, кровоносних судин, очей, нирок і нервових закінчень.
При цукровому діабеті організм виробляє недостатньо інсуліну або використовує його неефективно. Тому клітина не отримує цукор і, як наслідок енергію. Цукор при цьому залишається в крові. Цей стан називається гіперглікемією.
Розрізняють два основних типи:
Цукровий діабет 1-го типу, інсулінозалежний: це захворювання, спричинене автоімунним ураженням β-клітин острівців підшлункової залози з розвитком ендогенного дефіциту інсуліну. На цукровий діабет 1-го типу припадає приблизно 5–10% усіх випадків діабету. Пік захворювання припадає на період статевого дозрівання та раннього зрілого віку.
Цукровий діабет 2-го типу: спричинений переважною інсулінорезистентністю (порушенням чутливості до інсуліну) та відносною інсуліновою недостатністю. Зазвичай розвивається у дорослому віці. Особливо високий ризик у людей, які мають надмірну масу тіла, курять або ведуть малорухливий спосіб життя.
Ще виділяють гестаційний діабет. Уперше він визначається під час вагітності та проявляється гіперглікемією з показниками глюкози крові, які перевищують нормальні, проте не досягають діагностично значущих для встановлення діагнозу діабету.
Жінкам із гестаційним діабетом загрожує підвищений ризик ускладнень під час вагітності та пологів. Такі жінки і, можливо, їхні діти можуть мати підвищений ризик розвитку цукрового діабету 2-го типу в майбутньому.
Що треба знати про цукровий діабет: причини, симптоми та ускладнення
Причини виникнення цукрового діабету 1 типу вивчені недостатньо, тому запобігти захворюванню майже неможливо. Водночас достеменно відомо, що більшість випадків цукрового діабету 2 типу пов’язані з надлишком ваги та браком фізичної активності. Йому можна запобігти у 80% випадків.
Симптоми цукрового діабету:
- сухість у роті та відчуття спраги
- часте сечовипускання
- порушення зору
- відчуття втоми, надмірна слабкість
- свербіння шкіри
- оніміння пальців рук і ніг
- втрата маси тіла (при цукровому діабеті 1-го типу)
- надмірна маса тіла (при цукровому діабеті 2-го типу)
Проблема цукрового діабету полягає в тому, що він може тривалий час перебігати безсимптомно. Саме тому так важливо проходити регулярні медичні обстеження, особливо тим, хто має фактори ризику:
- надмірну масу тіла
- спадкову схильність
- підвищений кров’яний тиск
- малорухливий спосіб життя
- незбалансоване харчування
- тютюнокуріння та інше
Підвищений рівень цукру в крові має негативний вплив на організм людини в цілому, зокрема на судинну систему. І якщо це спостерігається впродовж тривалого часу, то призводить до розвитку мікро- та макросудинних ускладнень.
Мікросудинні ускладнення:
- ураження сітківки ока (діабетична ретинопатія), що може призводити до погіршення зору і сліпоти
- ураження нирок (діабетична нефропатія), яке може призвести до хронічної ниркової недостатності
- ураження нервової системи (діабетична нейропатія), що проявляється болем, втратою чутливості, особливо в кінцівках, а також може призводити до діабетичної стопи аж до необхідності ампутації.
Макросудинні ускладнення: - ураження серцево-судинної системи — артеріальна гіпертензія, ішемічна хвороба серця
- ураження головного мозку — інсульт
- пошкодження периферичних судин кінцівок, зокрема їх звуження, що призводить до зниження або припинення кровопостачання.
Коли необхідно відвідати лікаря?
Рекомендації Американської діабетичної асоціації визначають, що скринінг на цукровий діабет (ЦД) за відсутності факторів ризику, слід проводити з 35 років. Це пов’язано з тим, що ЦД розвивається у досить молодому віці. У дорослих із надмірною масою тіла чи ожирінням, які мають один або декілька факторів ризику, тестування на цукровий діабет 2 типу, скринінг слід проводити незалежно від віку.
Оцінити свій ризик цукрового діабету ви можете на сайті Центру https://diabetes-site.phc.org.ua/
Цей тест є формою оцінки ризиків ЦД 2 типу, що є частиною Уніфікованого клінічного протоколу первинної та вторинної (спеціалізованої) медичної допомоги «Цукровий діабет 2 типу», затвердженого Наказом Міністерства охорони здоров’я № 1118 від 21 грудня 2012 року.
Важливо пам’ятати, що результати такого тесту не є діагнозом, і лише вказують на ймовірний ризик виникнення ЦД 2 типу.
Для розширеної інтерпретації результату обов’язково звертайтеся до свого сімейного лікаря. Оскільки, тільки лікар визначає подальший план діагностики, профілактичних заходів та лікування; надає рекомендації стосовно зміни способу життя, зокрема, збільшення фізичної активності (щонайменше 150 хв на тиждень помірної інтенсивності), збалансоване харчування (низькокалорійна, низьковуглеводна їжа) тощо. Тож, будьте активними та свідомими стосовно власного здоров’я. І при необхідності своєчасно звертайтеся до свого сімейного лікаря!
Поради з профілактики діабету
1. Збільшіть фізичну активність
Регулярні фізичні навантаження допоможуть вам позбавитися зайвої ваги, знизити рівень цукру в крові, підвищити чутливість до інсуліну.
Це можуть бути вправи на свіжому повітрі, фітнес-програма тощо.
2. Дотримуйтеся здорового харчування
Дієти, що ґрунтуються на відмові від конкретних продуктів, допомагають схуднути, проте вони можуть позбавити вас від необхідних нутрієнтів. При виборі типу харчування для профілактики або при діабеті потрібно проконсультуватися зі спеціалістом та враховувати ваші індивідуальні особливості, щоби не зашкодити організму.
3. Споживайте більше клітковини та цільнозернових продуктів
Клітковина допомагає: зменшити ризик діабету, покращити контроль рівня цукру в крові, знизити ризик серцевих захворювань. У цьому також допомагають цільнозернові. Їжте більше овочів, фруктів, горіхів, крупи.
4. Стежте за вагою
Якщо у вас ожиріння чи надмірна вага, ризик захворіти на діабет зростає. Доведено, що втрата надмірної ваги сприяє поліпшенню здоров’я. Завдяки заняттям спортом та втраті зайвої ваги, ризик діабету зменшується на понад 50%.
5. Утримуйтеся від куріння та зловживання алкоголем
Куріння може призвести до підвищення цукру та резистентності до інсуліну. Чим більше ви курите, тим більший ризик діабету. Надмірна кількість алкоголю також впливає на ризик розвитку хвороби.
6. Вчасно звертайтеся до лікаря
У разі погіршення стану або довготривалих симптомах, звертайтеся до сімейного лікаря.