Про ГЕПАТИТ
дійсно написано так дуже багато інформації в інтернеті, що можна заплутатись. Але говорити та інформувати про це захворювання життєво необхідно. Як і розвіювати міфи та страхи.
Вірусний гепатит А — захворювання брудних рук
Може мати як легкий, так і важкий перебіг.
- Вірус гепатиту А (ВГА) передається внаслідок вживання забруднених харчів та води.
- Ризик інфікування ВГA пов’язаний з відсутністю безпечної води і поганими санітарією та гігієною (наприклад, брудні руки).
- ВГА гине через 5 хв кип’ятіння. За кімнатної температури в сухому середовищі він зберігається протягом тижня, у воді — від 3 до 10 місяців, у випорожненнях — до 30 діб.
- Майже всі інфіковані повністю одужують від ВГА, однак зрідка бувають випадки, коли інфіковані помирають від блискавичної форми ВГА.
- Після перенесеного захворювання на ВГА формується довічний імунітет.
- Для профілактики інфікування ВГА існує безпечна та ефективна вакцина.
Шляхи інфікування
Фекально-оральний:
- вживання забрудненої води або їжі, що можуть містити фекалії інфікованих людей
- недотримання особистої гігієни
- у сім’ях, коли інфікована людина готує їжу для всіх членів сім’ї
- деякі види сексуальних стосунків
Симптоми
Інкубаційний період ВГА (період з моменту інфікування до появи перших клінічних проявів) зазвичай триває 14-28 днів. Симптоми ВГА можуть бути як легкими, так і тяжкими. Найбільш розповсюджені симптоми ВГА:
- виражена загальна слабкість та підвищена втомлюваність
- підвищення температури тіла
- втрата апетиту
- діарея
- блювота
- неприємні відчуття в животі
- важкість у правому підребер’ї
- потемніння сечі (до кольору пива)
- жовтяниця (пожовтіння склер та шкіри) — буває у 70% дорослих людей.
Проте не у всіх інфікованих проявляються всі ці симптоми.
Профілактика
- Дотримуйтеся правил особистої гігієни: мийте руки перед уживанням їжі, а також після кожного відвідування туалету.
- Добре мийте овочі, фрукти, зелень та ягоди перед вживанням.
- Не займайтеся самолікуванням. Тільки лікар може діагностувати вірусний гепатит A і надати рекомендації щодо режиму та лікування.
- Рекомендується дві дози вакцини для забезпечення більш тривалого захисту після щеплення (5-8 років). Для дітей у віці до одного року ліцензованих вакцин немає.
Гепатит B – одна з найагресивніших інфекцій. Викликається вірусом гепатиту B (HBV).
HBV – це ДНК-вмісний вірус, який передається через кров, статеві контакти та від матері до дитини під час вагітності та пологів. Потрапляє до організму через кров, навіть через слину. Вражає печінку: спершу фіброз – відмирання клітин, далі – цироз і рак.
Щороку гепатит B забирає 700 тисяч життів по всьому світові. Ним уже хворіє чверть мільярда людей на планеті та півмільйона з них – УКРАЇНЦІ. Недугу складно вилікувати, особливо у дітей, але можна захиститися від інфекції – вакциною. Гепатит B, як і СНІД, давно вже не хвороба лише секс-працівниць чи наркозалежних. У групі ризику – усі ми. Ті, хто хоча б раз у житті був у стоматолога чи на манікюрі.
На кінчику голки шприца, на яку подекуди можна настромитися в парку чи на пляжі, вірус гепатиту B живе місяць. Тоді як ВІЛ, якого всі ми так боїмося, гине за 48 годин.
Гепатит B може мати гострий або хронічний перебіг. Гострий гепатит B зазвичай триває від 6 до 12 тижнів. У більшості людей (85-95%) гостра інфекція проходить сама по собі без будь-яких наслідків. Однак у деяких людей (15-5%) інфекція переходить у хронічний перебіг. Хронічний гепатит В – це серйозна інфекція, яка може призвести до цирозу печінки, раку печінки та навіть смерті.
Немає специфічного лікування хронічного гепатиту В. Однак існує лікування, яке може допомогти контролювати інфекцію та запобігти ускладненням. Це лікування включає противірусні препарати, які допомагають знищити вірус.
Є кілька способів запобігти зараженню гепатитом B. До них належать:
- Вакцинація проти гепатиту B
- Захисне використання презервативів під час статевих контактів
- Уникнення спільного використання голок і шприців
- Проведення тестів на гепатит B перед проведенням будь-яких медичних процедур, які можуть призвести до контакту з кров’ю
Шляхи передавання гепатиту B:
- від матері до дитини під час народження
- незахищені статеві контакти
- небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов’язані з контактом з кров’ю (татуювання, пірсинг тощо)
- використання нестерильного ін’єкційного інструментарію при вживанні наркотиків
Гепатит B є небезпечним і для працівників охорони здоров’я, які можуть мати травми від уколів голками при догляді за пацієнтами, інфікованими ВГB.
Яким чином гепатит B НЕ передається?
Вірус гепатиту B не передається через столові прилади, внаслідок годування груддю, через обійми, поцілунки, рукостискання, кашель, чхання, користування громадськими басейнами чи подібними об’єктами.
Профілактика гепатиту B: вакцинація
Наслідки гепатиту B можуть бути дуже важкими. Але хворобі нескладно запобігати. Уникнути цього грізного захворювання допоможе тільки щеплення від гепатиту B.
Доцільніше вакцинувати своїх дітей в ранньому дитинстві. За рекомендацією ВООЗ, вакцинація проводиться в першу добу після народження дитини. Але для надійного захисту необхідно зробити ще два щеплення – у 2 і 6 місяців.
Для жінок з ВГВ дуже важлива терапія під час вагітності та вакцинація немовляти після народження. Завдяки повній серії щеплень у більш ніж 95% дітей грудного віку, дітей інших вікових груп і молодих людей формуються захисні рівні антитіл. Такий захист зберігається протягом щонайменше 20 років і, цілком імовірно, все життя. Тому ВООЗ не рекомендує ревакцинацію людей, які завершили схему щеплень трьома дозами.
Лікування вірусного гепатиту B довготривале. Однак завдяки вчасному та регулярному прийманню лікарських засобів, розвиток хвороби можна значно стримати. Лікування від вірусного гепатиту B можна також отримати безоплатно.
Гепатит C — інфекційне захворювання, яке може вражати печінку та інші внутрішні органи і тканини (зокрема, кістковий мозок, щитоподібну залозу тощо).
За оцінками ВООЗ та національних експертів, близько 5% українців інфіковані гепатитом С, а це близько 2 млн осіб, проте значна кількість хворих не знає про свій діагноз. Вірус гепатиту C (HCV), в основному, передається під час контакту з інфікованою кров’ю чи біологічними рідинами інфікованої людини. Найпоширеніші шляхи передавання:
- небезпечні медичні та інші маніпуляції, пов’язані з контактом з кров’ю (татуювання, пірсинг тощо);
- використання не стерилізованих побутових та професійних приладів після інфікованої людини (зубні щітки, манікюрні ножиці, бритви тощо);
- використання нестерильного ін’єкційного інструментарію для вживання наркотиків;
- під час переливання крові та її компонентів.
Можливе також передавання інфекції під час незахищеного статевого контакту, але це відбувається набагато рідше. Крім того, ВГC може передаватися від матері до дитини. Вакцини проти гепатиту C не існує.
Гепатит C не передається через грудне молоко, харчі або воду, внаслідок побутових контактів, наприклад обіймів, поцілунків і споживання їжі та напоїв спільно з інфікованою особою. За даними ВООЗ, за допомогою противірусних препаратів можливо вилікувати понад 95% людей з інфекцією гепатиту C.
Заходи первинної профілактики гепатиту C, рекомендовані ВООЗ:
- гігієна рук — миття рук і використання рукавичок, хірургічна обробка рук
- безпечне здійснення медичних ін’єкцій
- надання комплексних послуг, спрямованих на зменшення шкоди, споживачам ін’єкційних та інтраназальних наркотиків, включаючи стерильне ін’єкційне обладнання
- тестування донорської крові на гепатити B і C (а також ВІЛ і сифіліс)
- підвищення інформованості медичного персоналу про шляхи інфікування гепатитом C
- правильне і регулярне використання презервативів.
Вторинна і третинна профілактика
Для людей, інфікованих вірусом гепатиту C, ВООЗ рекомендує такі заходи:
- консультації щодо різних варіантів медичної допомоги та лікування
- імунізація вакцинами від гепатиту A і B з метою запобігання ко-інфекції цими вірусами для захисту печінки
- лікування
- регулярний моніторинг з метою раннього діагностування хронічних захворювань печінки.
Гепатит під час вагітності
Інфекція вірусу гепатиту B (HBV) у вагітної жінки становить серйозний ризик для її дитини під час народження. Без постконтактної імунопрофілактики приблизно у 40% немовлят, народжених від HBV-інфікованих матерів, розвиватиметься хронічна інфекція HB.
Перинатальну передачу HBV можна запобігти шляхом виявлення HBV-інфікованих (тобто з поверхневим антигеном гепатиту B [HBsAg]) вагітних жінок і надання їм імуноглобуліну проти гепатиту B і вакцини проти гепатиту B їхнім немовлятам протягом 12 годин після народження.
Профілактика перинатальної передачі гепатиту B є невіддільною частиною стратегії з ліквідації гепатиту В. Національні рекомендації вимагають наступного:
- Універсальний скринінг вагітних на HBsAg під час кожної вагітності
- Тестування ДНК HBV для HBsAg-позитивних вагітних на 26-28 тижні, щоб керувати використанням противірусної терапії матері під час вагітності. AASLD пропонує противірусну терапію матері, якщо ДНК HBV >200 000 МО/мл
- Ведення випадків HBsAg-позитивних матерів та їх немовлят
- Проведення імунопрофілактики немовлят, народжених в інфікованих матерів, включаючи вакцину проти гепатиту В та імуноглобулін проти гепатиту B протягом 12 годин після народження
- Планова вакцинація всіх немовлят серією вакцин проти гепатиту B, причому перша доза вводиться протягом 24 годин після народження
ВІДМОВА ВІД ВАКЦИНАЦІЇ: ЩО ЗА НЕЮ СТОЇТЬ?
Вакцину, як найдієвіший метод боротьби з гепатитом В, людство винайшло на початку вісімдесятих. Україна до календаря щеплень додала вакцину тільки в 2002 року. У середині двохтисячних охопити вдавалося по 600 тисяч дітей на рік, далі – лише погіршення статистики. Коштовне лікування гепатиту розтягується на пів року, з використанням інтерферонів, дія яких подібна до хімієтерапії. «Пеклом на Землі» називають її ті, хто встиг на собі відчути. То чи варто ризикувати?