Тазове передлежання в кінці вагітності
Якщо ваша дитина залишається в тазовому передлежанні після 36 тижня вагітності — вам буде дуже корисно прочитати цю інформацію
Ключові моменти
Тазове передлежання дуже розповсюджене на ранніх термінах вагітності та до 36-37 тижня більшість дітей приймає положення головою вперед. Якщо у вашої дитини залишається тазове передлежання, це, звичайно, не означає що у вас або дитини є якісь проблеми. Необхідно повернути дитину у положення головою вперед, щоб у вас відбулися безпечні пологи через природні пологові шляхи. Альтернативою повертанню дитини у положення головою вперед є плановий кесарів розтин або планові пологи через природні пологові шляхи.
Що таке тазове передлежання?
Немовлят, які лежать в матці тазовим кінцем або ніжкам вперед, а не в звичайному положенні головою вперед, називають тазовими. До кінця вагітності тільки 3-4 дитини зі 100 (3-4%) знаходяться в тазовому передлежанні.
Чому у моєї дитини тазове передлежання?
Ймовірно, це випадковість, що ваша дитина не перевернулась у положення головою вперед. Однак, існують фактори, через які вашій дитині було важче розвернутись під час вагітності:
- перша вагітність
- низьке положення вашої плаценти
- надлишок чи недостатня кількість амніотичної рідини навколо дитини
- наявність більше однієї дитини
Дуже рідко тазове передлежання може бути ознакою проблем з дитиною. В цьому випадку такі проблеми можуть бути знайдені під час УЗД на 20 тижні вагітності.
Що робити, якщо у моєї дитини на пізніх термінах тазове передлежання?
Якщо на 36 тижні вагітності у вашої дитини тазове передлежання, ваш лікар буде пропонувати наступні варіанти:
- спроба повернути дитину у положення головою вперед за допомогою зовнішнього повороту плода
- плановий кесарів розтин
- заплановані вагінальні пологи при тазовому передлежанні
Зовнішній поворот плода ЗПП — поворот тазового передлежання дитини у матці
Що він містить?
Це акуратний, проте сильний тиск на живіт, направлений на те, щоб допомогти дитині перевернутися в матці та лягти головою вперед. Було доведено, що розслаблення м’язів матки за допомогою ліків збільшує шанси перевороту дитини. Ліки вводять шляхом ін’єкції перед зовнішнім поворотом плода. Вони є безпечними як для вас, так і для дитини. Це може змусити вас почервоніти та ви відчуєте, що ваше серце б’ється частіше, ніж звичайно, але ці відчуття будуть тривати короткий час. Перед ЗПП вам проведуть ультразвукове сканування, щоб підтвердити, що ваша дитина знаходиться у тазовому передлежанні, а також додатково перевірять ваш пульс та артеріальний тиск.
Після проведення процедури УЗД проведуть повторно, щоб перевірити, чи повернулась ваша дитина. Також до процедури та після буде відстежуватись частота серцевих скорочень вашої дитини. Вам буде рекомендовано звернутися до лікаря, якщо у вас з’явиться кровотеча, болі в животі, перейми або зменшення рухливості плода. ЗПП звичайно проводять після 36-37 тижня вагітності. З усім тим, це можна зробити безпосередньо до ранніх стадій пологів. Готуватись до ЗПП додатково не потрібно. ЗПП може бути незручним та іноді болісним, але якщо лікар не досяг успіху з першої спроби, він може повторити процедуру в інший день. Якщо ваша група крові резус-D негативна, вам буде рекомендовано зробити ін’єкцію антиD після ЗПП та здати аналіз крові.
Результати проведення зовнішнього повороту плода в нашому пологовому будинку
Тільки 1,85% вагітних з тазовим передлежанням плода народжують природним шляхом, і 98,15% – оперативним, якщо не проводити процедуру повороту плода.
В нашому пологовому будинку 31 вагітній було проведено консиліум в терміні 36-37 тижнів гестації, з яких 15 вагітних мали протипоказання до проведення зовнішнього повороту плода:
1. Вага плода менше ніж 3700 грамів у 6 вагітних
2. Тазове передлежання + рубець на матці у 5 вагітних
3. Тазове передлежання + олігогідрамніон у двох випадках
4. Ножне передлежання плода у двох вагітних
З 16 вагітних у 11 було проведено процедуру повороту і в 6 випадках спроба виявилась вдалою. Всі 6 жінок успішно народили природним шляхом здорових діток.
Вагітним, у яких спроба зовнішнього повороту плода пройшла невдало, проведено 4 планові кесареві розтини та 1 операція з причини слабкості пологової діяльності.
Висновки:
1. Відсоток вдалих поворотів відповідає даним доказової медицини.
2. Ускладнень не було.
Отже, якщо ви стикнулися з проблемою тазового передлежання, звертайтеся до наших лікарів з питання зовнішнього повороту плода та отримуйте шанс народити природним шляхом, легко та без ускладнень.
Навіщо перевертати мою дитину мою дитину головою вперед?
Якщо ваш ЗПП пройшов успішно та ваша дитина знаходиться у положенні головою вперед, у вас більше шансів на природні пологи. Успішний ЗПП знижує ймовірніть необхідності кесарева розтину та пов’язаних з ним ризиків.
Чи безпечний ЗПП для мене та моєї дитини?
Процедура ЗПП безпечна з низьким рівнем ускладнень. В цілому, ризик травматизації у вашої дитини не збільшується. Після проведення ЗПП ви зможете повернутися додому в той же день. При тазовому передлежанні ймовірність кесаревого розтину, накладання щипців або застосування вакууму під час пологів вища, ніж при положенні дитини головою вперед. Одразу після ЗПП вірогідність того, що вам знадобиться екстрений кесарів розтин, дорівнює 1 із 200 через кровотечі з плаценти та/або змін в серцебитті вашої дитини. ЗПП повинен виконуватись лікарем або акушеркою, яка навчена цій техніці. Його необхідно проводити в лікарні, де за необхідності можливо зробити екстрений кесарів розтин. ЗПП може бути проведений у більшості жінок, навіть якщо вони раніше перенесли один кесарів розтин.
ЗПП не слід проводити, якщо:
- вам необхідно провести кесарів розтин з інших причин, наприклад через передлежання плаценти
- у вас недавно була вагінальна кровотеча
- моніторинг пульсу вашої дитини не відповідає нормі
- вас сталося вилиття навколоплідних вод
- ви вагітні більш ніж однією дитиною.
Чи завжди ЗПП успішний?
ЗПП успішний приблизно у 50% жінок. Це вірогідніше спрацює, якщо раніше у вас були пологи через природні пологові шляхи. Ваша медична бригада повинна подати річну інформацію про шанси народження вашої дитини на основі їх оцінки вашої вагітності. Якщо ваша дитина не повертається, ваш лікар обговорить варіанти народження. Можна зробити ще одну спробу в інший день. Якщо ЗПП пройшов успішно, є невелика вірогідність того, що ваша дитина повернеться в тазове передлежання. Однак, це трапляється менш ніж з 5 зі 100 (5%) жінок, у яких був успішний ЗПП.
Чи можу я ще щось зробити, щоб допомогти моїй дитині повернутись?
Нема ніяких наукових доказів, що лежання чи стояння у відповідній позі може допомогти вашій дитині повернутись. Є деякі відомості про те, що паління китайської трави, яка називається полянкою, на 33-35 тижні вагітності може допомогти вашій дитині зайняти положення головою вперед, ймовірно, внаслідок стимулювання рухів вашої дитини. Це має відбуватись під наглядом зареєстрованого практикуючого лікаря.
Які у мене є варіанти пологів, якщо моя дитина залишається у тазовому передлежанні?
В залежності від вашої ситуації ви можете вибрати один із наступних варіантів:
- плановий кесарів розтин
- планові вагінальні пологи
Є переваги та ризики, пов’язані як з кесаревим розтином, так і з вагінальними пологами при тазовому передлежанні та їх доцільно обговорити з вами, щоб ви могли обрати те, що найкраще підходить для вас і вашої дитини.
Кесарів розтин
Якщо до кінця вагітності у вашої дитини залишається тазове передлежання, вам необхідно зробити кесарів розтин. Дослідження показали, що плановий кесарів розтин безпечніше для дитини, ніж вагінальні пологи при тазовому передлежанні. Кесарів розтин несе для вас трохи більший ризик, ніж природні пологи. Кесарів розтин може збільшити ваші шанси на проблеми при майбутній вагітності. Вони можуть включати проблеми із плацентою, труднощі с повторним кесаревим розтином та невелике збільшення кількості мертвонароджених в майбутньому.
Якщо ви вирішите зробити кесарів розтин, але у вас почнуться пологи до запланованої операції, ваш лікар огляне вас, щоб визначити, чи безпечно продовжувати операцію. Якщо дитина близька до народження, для вас можливо безпечніше народити через природні пологові шляхи тазове передлежання.
Вагінальні пологи при тазовому передлежанні
Після обговорення з лікарем вашого стану та придатності вашої дитини до пологів при тазовому передлежанні, ви можете обрати вагінальні пологи. Якщо ви виберете цей варіант вам знадобиться допомога групи, навченої допомагати жінкам народжувати природним шляхом при сідничному передлежанні. Вам варто спланувати пологи в лікарні, де можливо зробити екстрений кесарів розтин, оскільки 4 з 10 (40%) жінок, які планують вагінальні пологи при тазовому передлежанні, дійсно потребують кесаревого розтину. Індукція пологів звичайно не рекомендується.
У той час, як успішні вагінальні пологи несуть найменший ризик для вас, вони мають невеликий ризик смерті вашої дитини під час пологів. Вагінальні пологи при тазовому передлежанні також можуть викликати серйозні короткотривалі ускладнення для вашої дитини. Проте, ці ускладнення не мають довгострокового впливу на дитину. Індивідуальні ризики мають бути обговорені з вашим лікарем.
Перед тим, як вибрати вагінальні пологи при тазовому передлежанні, рекомендується, щоб ви та ваша дитина пройшли дослідження у лікаря. Він може порекомендувати утриматися від вагінальних пологів, якщо:
- ваша дитина знаходиться в тазовому передлежанні (одна чи обидві ступні дитини нижче її сідниць)
- ваша дитина більше або менше середніх розмірів (ваш лікар обговорить це з вами)
- ваша дитина знаходиться в певному положенні, наприклад, якщо її шия сильно закинута назад (надто витягнута)
- у вас низьке розміщення плаценти (передлежання плаценти)
- у вас прееклампсія або інші проблеми з вагітністю.
Що я можу очікувати в пологах з тазовим передлежанням дитини?
З тазовим передлежанням у вас той самий вибір знеболення, що й з дитиною у положенні головою вперед. Якщо ви вирішите зробити епідуральну анестезію, то підвищується вірогідність кесаревого розтину. Однак, щоб ви не обрали, необхідно забезпечити спокійну атмосферу з постійною підтримкою.
Якщо у вас вагінальні пологи з тазовим передлежанням, частота серцевих скорочень вашої дитини буде постійно контролюватись, оскільки доведено, що це збільшує шанси вашої дитини на успіх. В деяких обставинах, наприклад, якщо є побоювання стосовно частоти серцевих скорочень дитини або якщо ваші пологи не прогресують, вам може знадобитись екстрений кесарів розтин під час пологів. Педіатр (лікар, який спеціалізується на догляді за немовлятами, дітьми та підлітками) буде присутнім при пологах, щоб перевірити, що все гаразд.
Що робити, якщо у мене рано почнуться перейми?
Якщо у вас почнуться пологи до 37 тижня вагітності, баланс користі та ризиків кесаревого розтину та вагінальних пологів зміниться і з вами буде обговорений новий план дій.
Що робити, якщо у мене більше однієї дитини та одна з них в тазовому передлежанні?
Якщо у вас близнюки та у першої дитини сідничне передлежання, ваш лікар звичайно порекомендує плановий кесарів розтин. Якщо ж перша дитина лежить головою вперед, положення другої дитини менш важливе. Це обумовлюється тим, що після народження першої дитини у другій — більше місця для рухів. Це природнім шляхом може перетворитись у положення другої дитини головою вперед, або лікар може допомогти немовляті повернутися. Якщо ви хочете отримати додаткову інформацію про тазові передлежання і пологах, вам необхідно провести розмову зі своїм лікарем.
Зробити вибір
Спільне прийняття рішень
Якщо вас просять зробити вибір, у вас може з’явитись багато питань, які ви захочете поставити. Ви також можете обговорити їх зі своєю сім’єю або друзями. Це може допомогти скласти список питань, на які ви хочете отримати відповіді та взяти його с собою на прийом.
Задати 3 питання
Для початку спробуйте отримати відповіді на три ключових питання, якщо вас попросять зробити вибір у відношенні вашого здоров’я.
- Які у мене є варіанти?
- Які плюси та мінуси кожного варіанту для мене?
- Як отримати підтримку, яка допоможе мені прийняти правильне рішення?
Стаття написана на базі інформації від Королівського коледжу акушерів і гінекологів Великобританії — це професійна асоціація, яка базується у Лондоні, Великобританія. Її члени працюють у сфері акушерства та гінекології, вагітності та пологів, сексуального та репродуктивного здоров’я жінок.