Всесвітній день боротьби проти раку
У цей Всесвітній день боротьби проти раку об’єднаймось, щоб переписати майбутнє лікування онкологічних захворювань, де потреби людей і спільнот стоять на першому місці. Кожен досвід раку є унікальним, і нам усім знадобиться об’єднатися, щоб створити світ, у якому ми дивимося за межі хвороби та бачимо людину перед пацієнтом.
#UnitedByUnique
Сьогодні, 4 лютого, — Всесвітній день боротьби проти раку. Рак зачіпає мільйони життів різними способами, але це не визначає, ким ми є. Людина більше, ніж хвороба, більше, ніж статистика. Нова кампанія Всесвітнього дня боротьби проти раку 2025-27 «United by Unique» ставить людину у центр піклування та досліджуватиме нові способи змінити ситуацію. Він пропонує трирічний шлях від підвищення обізнаності до вжиття дій.
Рак — це більше, ніж просто медичний діагноз — це глибоко особиста справа. За кожним діагнозом стоїть унікальна людська історія – історії горя, болю, зцілення, стійкості, любові тощо. Ось чому орієнтований на людей підхід до лікування раку, який повністю враховує унікальні потреби кожної людини, зі співчуттям і співпереживанням, призводить до найкращих результатів для здоров’я.
Турбота, орієнтована на людей!
Люди, хворі на рак, не завжди відчувають, що їх чують, бачать або розуміють. Вони можуть відчувати себе відчуженими та позбавленими голосу в той час, коли вони також навчаються орієнтуватися в незнайомій і заплутаній системі охорони здоров’я, не кажучи вже про емоційні злети та падіння діагностики раку, лікування або одужання.
Онкологічна допомога, орієнтована на людей, дає можливість перефокусувати, переформатувати та переписати те, як ми думаємо про рак, прийняти відмінності людей і переконатися, що кожного бачать такими, якими вони є насправді, і мають доступ до необхідної медичної допомоги.
Рівний доступ до профілактики раку, діагностики, лікування та догляду може щодня рятувати життя. Підвищуючи громадську обізнаність у питаннях виявлення та лікування раку ми зменшуємо страхи, збільшуємо розуміння та мотивацію, розвіюємо міфи та неправильні уявлення, змінюємо поведінку та ставлення до хвороби. Пріоритетним у лікуванні є якість життя онкологічних хворих, тому стрімко розвиваються такі напрямки, як психологічна, фізична реабілітація, а також реконструктивні втручання.
Вчасна діагностика, яка досягається обізнаністю про рак та доступністю медичної допомоги, забезпечує позитивний клінічний результат у понад третині випадків!
В Україні доступні скринінгові обстеження для виявлення різних видів раку. Їх можна зробити безоплатно за програмою медичних гарантій. Зокрема, мамографію (скринінг раку молочних залоз), ПАП-тест (скринінг на рак шийки матки), тест на приховану кров у калі й колоноскопія (скринінг раку товстого кишківника), ультразвукову діагностику органів малого таза, дерматоскопію атипових родимок, аналізи на гепатити В і С.
Що таке рак?
Рак – це захворювання, яке виникає, коли зміни в групі нормальних клітин в організмі призводять до неконтрольованого аномального росту, утворюючи пухлину, яка називається пухлиною. Якщо їх не лікувати, пухлини можуть рости та поширюватися в навколишні нормальні тканини або в інші частини тіла через кровотік і лімфатичну систему. Це може вплинути на травну, нервову та кровоносну системи або вивільнити гормони, які можуть вплинути на роботу організму.
«У 2050 році очікується понад 35 млн нових випадків раку, що на 77% більше, ніж у 2022-му«, — повідомляють у Міжнародному агентстві з дослідження раку ВООЗ. Ключовими факторами зростання захворюваності на рак є, зокрема, вживання алкоголю та тютюну, а також ожиріння. Приблизно в третині випадків смерть від раку зумовлена основними поведінковими факторами ризику. А отже, від 30% до 50% онконедуг можна уникнути, якщо вести здоровий спосіб життя.
Необхідно:
- відмовитись від вживання тютюну та алкоголю
- бути фізично активними
- не засмагати
- вакцинуватися
- уникати ризикованої поведінки
- регулярно проходити профілактичні огляди
Вживання тютюну пов’язане з приблизно 15 типами раку, включаючи рак легенів і печінки. Відмова від куріння значно покращує тривалість і якість життя.
Обмеження споживання алкоголю знижує ризик ракових захворювань, таких як рак ротової порожнини, стравоходу та молочної залози.
Регулярні фізичні вправи та підтримка нормальної ваги знижують ризик розвитку кількох видів раку, включаючи рак товстої кишки та нирок.
Зменшення впливу ультрафіолетового випромінювання сонця та відмова від солярію допомагають запобігти раку шкіри.
Хронічні інфекції викликають близько 16% випадків раку в усьому світі, а вакцини проти вірусу гепатиту B (HBV) і вірусу папіломи людини (HPV) допомагають запобігти раку печінки та шийки матки.
Для того, щоб запобігти розвиткові раку або виявити захворювання на ранньому етапі, обов’язково принаймні раз на рік відвідуйте сімейного лікаря, навіть якщо вас нічого не турбує. Лікар підкаже, які профілактичні обстеження та консультації спеціалістів потрібні вам за віком та станом вашого здоров’я, та дасть направлення на них, якщо в тому буде потреба.
Графік профілактичних оглядів
Жінкам від 20 до 29 років треба проходити:
Клінічне обстеження грудних залоз – 1 раз на рік
Цитологічну діагностику (ПАП-тест) на рак шийки матки – з 21 року, 1 раз на 3 роки.
Жінкам від 30 до 39 років треба проходити:
Клінічне обстеження грудних залоз – 1 раз на рік;
Цитологічну діагностику (ПАП-тест) та тест на вірус папіломи людини (ВПЛ-тест) – 1 раз на 5 років.
Жінкам від 40 до 49 років треба проходити:
Клінічне обстеження грудних залоз – 1 раз на рік;
Мамографію – 1 раз на 2 роки;
Цитологічну діагностику (ПАП-тест) та тест на вірус папіломи людини (ВПЛ-тест) – 1 раз на 5 років.
Жінкам від 50 років та старше треба проходити:
Клінічне обстеження грудних залоз – 1 раз на рік;
Мамографія – 1 раз на 2 роки
Колоноскопію – 1 раз на 5 років.
Після 60 років інші обстеження призначає сімейний лікар чи терапевт за потребою.
Запишись на обстеження — зруйнуй раку плани!
Які ознаки та симптоми раку?
З такою кількістю різних типів раку симптоми відрізняються і залежать від локалізації захворювання. Однак є деякі ключові ознаки та симптоми, на які слід звернути увагу, зокрема:
- Незвичайні шишки або припухлості – ракові шишки часто безболісні та можуть збільшуватися в розмірі в міру прогресування раку
- Кашель, задишка або утруднене ковтання – пам’ятайте про постійні напади кашлю, задишку або утруднене ковтання
- Зміни в роботі кишечника — наприклад, запор і діарея та/або кров у калі
- Несподівана кровотеча – включає кровотечу з піхви, анального проходу або кров у калі, сечі або під час кашлю.
- Незрозуміла втрата ваги – велика кількість незрозумілої та ненавмисної втрати ваги протягом короткого проміжку часу (пара місяців).
- Втома – яка проявляється як надзвичайна втома та серйозна нестача енергії. Якщо втома викликана раком, люди зазвичай також мають інші симптоми
- Біль або біль – включає незрозумілий або постійний біль, або біль, який приходить і зникає
- Нова родимка або зміни родимки – подивіться на зміни розміру, форми чи кольору, а також на те, чи вона покривається кіркою, кровоточить чи сочиться
- Ускладнення з сечовипусканням – включає потребу в терміновому, частішому сечовипусканні або неможливість піти, коли це потрібно, або відчуття болю під час сечовипускання
- Незвичайні зміни грудей – шукайте зміни розміру, форми або відчуття, зміни шкіри та біль
- Втрата апетиту – відчуття голоду менше, ніж зазвичай, протягом тривалого проміжку часу
- Рана або виразка, яка не загоюється, включаючи пляму, рану або виразку в роті
- Печія або розлад травлення – постійна або болюча печія або розлад травлення
- Сильна нічна пітливість – пам’ятайте про дуже сильну нічну пітливість